Android Wear 2.0- spora aktualizacja trafi na wearables jesienią

Android Wear 2.0

Android Wear doczekał się sporej aktualizacji. Głównym hasłem przewodnim jest „bycie w kontakcie”. Android Wear 2.0 skupia się na udoskonaleniu twarzy zegarków, wiadomości i funkcji fitness. Brzmi nieco nudno, ale…


Android Wear 2.0: Samodzielne aplikacje

Android Wear 2.0

Jest to największa zmiana systemu. Od jesieni nie trzeba będzie mieć w pobliżu telefonu, by używać sprzętów z AW 2.0. Przeciwnie, wearables będą w stanie komunikować się za pośrednictwem Bluetootha, Wi-Fi lub 3G, bez polegania na theteringu lub synchronizacji w chmurze.

Większość smartwatchy i bandów z modułem Wi-Fi już może samodzielnie łączyć się z siecią, ale najczęściej takie sprzęty są kosmicznie drogie, od jesieni się to zmieni. Użytkownik będzie mógł ściągnąć aplikacje wprost na watch’a. Funkcja najbardziej spodoba się użytkownikom sprzętów Apple, gdzie często występują problemy ze sparowaniem smartfona z wearables.


Android Wear 2.0: Material design

Android Wear 2.0

Najnowszą metamorfozą, którą Google przeprowadziło na mobilnym systemie Androida, jest design. Android Wear 2.0 jest specjalnie zoptymalizowany dla smartwatchy. Przeprojektowano aplikacje i stworzono system, który jest bardziej przyjazny okrągłym lub ala’ okrągłym wyświetlaczom.

Zmieniono również sposób interakcji użytkownika z systemem w ten sposób, że launchery aplikacji są nieco bardziej przyjazne użytkownikom. Zamiast zwykłego jeżdżenia paluchem od lewej do prawej lub odwrotnie, Google postawiło na tapnięcia i przyciskanie z przytrzymaniem.

Android Wear 2.0: Tarcze zegarków

Android Wear 2.0

Android Wear 2.0 pragnie dogonić system, na którym stoją zegarki Apple. Wszystko, by sprzęt był bardziej użyteczny. W nowej wersji Androida będzie można podejrzeć wiele danych z różnych aplikacji wprost na tarczy zegarka. Dzięki temu przy pracy paru aplikacji w tle użytkownik na jednym „pulpicie” będzie mógł sprawdzić stan każdej z apek.

Tarcze zegarków będzie można zmieniać szybciej i przyjemniej- tak przynajmniej twierdzi Google.


Android Wear 2.0: Wiadomości

Android Wear 2.0

Wysyłanie wiadomości przez sprzęt na nadgarstku jest nieco upośledzone. Ekrany są małe, a paluchy za duże. Google zamierza postawić na nową metodę pisania. Wprowadzanie znaków ma odbywać się za pomocą małej klawiatury, po której będzie można przesuwać paluchami i która będzie mogła rozpoznawać pismo odręczne. W ten sposób będzie można pisać odręcznie poszczególne litery lub całe wyrazy. Brzmi jak długie pisanie wiadomości.

Google udostępni swoją klawiaturę, ale nie zamknie się na propozycje firm trzecich, jako alternatywy do Googlowskiej klawiatury.

Reagowanie na komunikaty nie będzie wymagało przesuwania na kolejny ekran, żeby można było odtworzyć wiadomość. Teraz sprawa będzie nieco prostsza i szybsza. Android Wear 2.0 pozwoli tapnąć na wiadomość, wyświetlić jej więcej szczegółów, a następnie pozwoli zdecydować, czy ją otworzyć, czy odrzucić.


Android Wear 2.0: Fitness

Android Wear 2.0

Powoli Android Wear staje się lepszym miejscem dla „sportowych świrów”, zwłaszcza z wyjściem na rynek Moto 360 Sport i Sony SmartWatcha 3 (nasza recenzja tutaj).

W najnowszej aktualizacji Android Wear Google zrobi duże usprawnienia w integracji Google Fit z wearables. Między innymi doda automatyczne wykrywanie aktywności, którą użytkownik będzie uprawiał i jednocześnie otworzy odpowiednie aplikacje. Jeżeli będziesz biegał, jeździł rowerem lub spacerował, Google automatycznie uruchomi np. apkę Strava.

Najciekawszym dodatkiem jest jednak wymiana danych zbieranych przez aplikacje. To znaczy, że informacje zebrane przez Google Fit mogą zostać automatycznie pobrane przez Stravę lub Endomondo.

Jeżeli nie umiesz obejść się bez muzyki, to teraz jeszcze bardziej się bez niej nie obejdziesz. Android Wear 2.0 usprawnił odpalanie odtwarzacza audio. Teraz muzykę będzie można włączyć wprost z głównego ekranu zegarka, niezależnie od odtwarzacza w telefonie.


Android Wear 2.0: Powiadomienia

Android Wear 2.0

Każdy, kto używa sprzętu z Android Wear, wie, jak upierdliwe potrafią być karty Google Now. Zazwyczaj wszystko zasłaniają i generują zbędny chaos. W AW 2.0 będzie nieco inaczej.

Notyfikacje zostały przeprojektowane w ten sposób, żeby przede wszystkim pokazać jasny tekst na czarnym tle. Według Google ma to pomóc zaoszczędzić akumulator i zmniejszyć ilość jasnych powiadomień.


Zobacz też: Sony Playstation VR- wirtualna rzeczywistość dla konsolowcówUdostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *