Seiko T001 TV Watch- protoplasta smartwatchy z 1982 roku

Seiko T001 TV Watch

Zegarek z  1.2-calowym wyświetlaczem  prezentującym treści w skali szarości, wyposażony w odbiornik TV, z dwoma osobnymi wyświetlaczami – brzmi to jak opis nowego smartwatcha firmy Samsung czy Sony. W rzeczywistości, to specyfikacja zegarka Seiko T001, który zadebiutował w 1982 roku.

Seiko T001 TV Watch
Seiko T001 TV Watch

Model składa się z niewielkiego (nawet, jak na standardy tamtych lat) zegarka na rękę, który … podłącza się kablem do odbiornika wielkości walkmana, przyłączanego do paska. Do tego sporego urządzenia, podłączamy także słuchawki. Jak można wykorzystać taki zestaw? Japońscy zegarmistrzowie nie stworzyli zegarka, który pomoże nam dbać o kondycje fizyczną lub zbada każdy nasz ruch. Miał on raczej służyć jako przenośne źródło dostępu do telewizji, na który będziemy zerkali tak, jak w wyświetlacz Google Glass.

Seiko T001 TV Watch
Seiko T001 TV Watch

Zegarek w 1983 roku kosztował 495 dolarów, co po przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze, daje kwotę około 4500 złotych, natomiast pod koniec dystrybucji, był dwa razy tańszy. Na jego popularność wpłyną między innymi product placement w filmie Ośmiorniczka, gdzie zegarek pokazywał mocno wyretuszowany obraz. To także najmniejszy telewizor, jaki został wyprodukowany. Seiko T001 TV Watch ma ekran wyświetlający 10 odcieni szarości, na jednym komplecie baterii działał przez 5 godzin, odbierał fale VHF, UHF i FM. Wyposażono go także w stoper, alarm i wskaźnik dnia tygodnia. Zegarek nie był wodoodporny.

Seiko T001 TV Watch
Seiko T001 TV Watch

Moim zdaniem, czas działania dzisiejszych zegarków smartwatch jest na tyle krótki, że jest tylko kwestią czasu, kiedy pojawi się zegarek podłączony kablem do przenośnego power banku. Zanim zaczniesz się śmiać z tego modelu, spróbuj sobie przypomnieć, w którym roku pojawiły się telefony z podobnymi funkcjami, lub przynajmniej – wyświetlaczem pokazującym odcienie szarości, a nie tylko czerń i biel. Mi przychodzi na myśl jedynie Sony CMD J5.

Seiko T001 TV Watch
Seiko T001 TV Watch

Podsumowując – zegarek jest dziś kolekcjonerskim rarytasem i od czasu do czasu można kupić go na portalu ebay. Myślę, że gdyby Seiko wypuściłoby ten zegarek z lepszym wyświetlaczem, zawojowałby rynek.
Wiecej o Seiko T001 TV Watch możecie przeczytać TUTAJ oraz TUTAJ.


Dla bloga Wearableweb.pl pisał gościnnie Kamil Naja StrefatekstuUdostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *