Wearables to nie tylko smartwatch i smartband- gadżetów ubieralnych jest znacznie więcej

wearableweb

Lubisz rozwój technologii, podobają Ci się smartwatche, smartbandy i inne wearables, jesteś fanem postępu, a jednocześnie ciągnie Cię do zwykłych czasomierzy lub galanterii? Nie jesteś sam, to na pewno. Nie wszyscy muszą łyknąć marketingowy boom na wearables (który i tak jeszcze nie dotarł do Polski).

Dzięki wolnemu rynkowi powstające wraz z rozwojem nisze zostają szybko zapełniane. Obecnie istnieje kilka firm, które poszły po rozum do głowy i rozwiązały lub rozwiązują problem osób, które chcą żyć na tyle wygodnie, na ile pozwala obecny rozwój, a jednocześnie nie chcą rezygnować ze stylu lub ryzykować nazwania ich geekami.

W artykule przybliżę Ci obecnie wschodzące i pionierskie rozwiązania, które nieszablonowo omijają drogę, którą idą najwięksi gracze na rynku i serwują bardzo ciekawe i sprytne, bądź co bądź, wearables. Większość urządzeń jest prototypami lub dopiero wchodzi do sprzedaży rynkowej, dlatego na tego typu rozwiązania z pewnością przyjdzie nam długo poczekać.

Rozwój urządzeń, które można założyć na nadgarstek, dłoń, kostkę, ramię i inne części ciała pokazuje, że ludziom tego typu rozwiązania się po prostu podobają. Wieje od nich postępem, który serwuje nam kino, książki i podsyca wyobraźnia. Przyjemnie ogląda się rozwój tego segmentu rynku. Jedynym obecnym ograniczeniem jest wyobraźnia i pojemność akumulatorów, jednak myślę, że niedługo ten drugi problem zostanie rozwiązany.

Nie spodziewano się, że smartwatche (bo to od nich się wszystko zaczęło) zapoczątkują wypuszczanie coraz nowszych i ciekawszych urządzeń ubieralnych. Zacznę od najmniejszego, a skończę na największym urządzeniu. Jako pierwszy na tapetę wezmę mały czujnik, który podepniemy na bransoletkę lub pasek standardowego zegarka.


IWC Connect – mały guzik, który zastąpi smartwatch

Firma IWC jest producentem zegarków klasy premium. Producent specjalizuje się w męskich, luksusowych czasomierzach, gdzie nie ma miejsca na zbędną elektronikę. Całą wolną przestrzeń zajmują mechanizmy i materiały najwyższej jakości.

IWC Connect
IWC Connect

Smartwatch z założenia zrywa z całym pięknem mechanizmów, trybów i przekładni okraszonych świetnym wyglądem. IWC nie chcąc zrywać ze sztuką zegarmistrzowską, stworzyło mały, przyjemny dla oka moduł- smart-moduł. Możesz zamontować go na dowolnym zegarku i jednocześnie rozkoszować się zarówno pięknym, stylowym czasomierzem oraz kontrolerem wszystkich noszonych na sobie i przy sobie gadżetów, które będą podłączone do sieci.

IWC Connect jest zaprojektowany, aby dać konsumentom kontrolę nad niektórymi urządzeniami podłączonymi do Internetu przedmiotów (IoT) i zapewnić pełnoprawne śledzenie aktywności. Ideą tej nowej innowacji jest umożliwienie właścicielom zegarków IWC kontrolowania ich środowiska podłączonych urządzeń przy zachowaniu integralności ręcznego zegarka mechanicznego”- pisze IWC.

IWC Connect będzie w stanie śledzić Twoją aktywność fizyczną, mierzyć parametry ciała i parować się z innymi smart gadżetami. Ten niepozorny guziczek będzie w stanie zmierzyć i podać na ładnym wykresie (wszystko jest kwestią upchniętego weń oprogramowania) liczbę kroków, długość biegu i spalone przy tym kalorie. Za jego pomocą możesz zmierzyć, a następnie analizować swój sen- jego jakość, długość poszczególnych faz. Poza tym bardzo prawdopodobne, że producent zaimplementuje funkcję inteligentnego wybudzania.

IWC Connect
IWC Connect

Generalnie IWC Connect zaoferuje te same funkcje, które oferują dobrej i najlepszej klasy smartwatche. Zapewne będzie kompatybilny z systemem Android Wear, Android i możliwe, że z iOS.

„Widząc, że wielu naszych klientów i ambasadorów marki nosi urządzenia połączone z ich zegarkami IWC, wybraliśmy współpracę z podobnie myślącymi firmami technologicznymi, w celu wypuszczenia eleganckiego, komplementarnego rozwiązania, które eliminuję potrzebę posiadania dodatkowych urządzeń na nadgarstku poza zegarkiem IWC” wyjaśnia CEO firmy IWC- Georges Kern.

Data planowanego wypuszczenia na rynek IWC Connect nie jest jeszcze znana, a firma IWC nie wyjawiła kwoty, jaką trzeba będzie przyszykować, żeby nabyć to cudo techniki i elegancji. Według tego, co firma pisze na swojej oficjalnej stronie, większej ilości informacji należy spodziewać się za parę miesięcy.


Modillian- smart klamra do zegarka

Kolejny stylowy produkt ubieralny bez wyświetlacza. Urządzenie miało działać na podobnej zasadzie co IWC Connect, z tym że nie miało być guziczkiem, a pełnoprawną klamrą, którą mógłbyś zamontować do swojego starego czasomierza.
Tak, mógłbyś. Projekt zapowiadał się obiecująco, jednak firma nie uzbierała wystarczających środków na Kickstarterze i projekt zwyczajnie upadł, jednak z pewnością znajdą się inni producenci, którzy szarpną się na smart-klamrę.

Modillian
Modillian

Jedyną funkcją klamry Modillian miało być sygnalizowanie powiadomień ze smartfona. Miała robić to za pomocą różnego rodzaju wibracji, które użytkownik sam miał konfigurować. Dzięki temu można byłoby poznać, jakiego rodzaju wiadomość przyszła na smartfon. Dowiedzieć się o przychodzącym połączeniu telefonicznym, wiadomości SMS, notyfikacji z portalu społecznościowego, o nowym mailu w skrzynce. Wszystkie najważniejsze informacje bez wyciągania smartfona.

Producent do konfiguracji systemu wibracyjnego zamierzał udostępnić specjalną aplikację na telefon. Sama klamra miała komunikować się ze smartfonem za pomocą modułu Bluetooth, a jej koszt miał oscylować w granicach 200 USD.

Modillian
Modillian

Modillian miał być kompatybilny z systemem Android, ale producent zamierzał wdrożyć obsługę iOS. Poza tym klamra miała pasować jedynie do materiałowych i skórzanych pasków. Wypuszczenie wersji na metalowe bransolety uwarunkowane było powodzeniem akcji zbierania środków na portalu Kickstarter. Niestety nic z tego nie wyszło i projekt został porzucony.


Weartec LINK- kolejna inteligentna sprzączka na pasku

Tutaj postawiono na nieco większy ekran (20 x 30 mm) i lekko mniej designerskie podejście. Weartec LINK oferuje dotykowy kolorowy ekranik zabezpieczony szafirowym szkłem. Sercem urządzenia jest ARM Cortex M7 o zegarze na poziomie 200 MHz, wsparty 320 KB pamięci operacyjnej. Pamięć wewnętrzna również jest ogromna- całe 4 MB.

Weartec LINK
Weartec LINK

LINK wyposażony jest w akcelerometr i żyroskop. Dzięki czemu zaserwuje podstawowy fitness tracker. Powiadomi i pokaże Ci notyfikacje, wiadomości, e-maile i połączenia przychodzące na smartfon- klasyka gatunku.

Weartec LINK
Weartec LINK

Weartec LINK jest kompatybilny ze smartfonami z Androidem i iOS, a komunikuje się z nimi za pomocą modułu Bluetooth 4.1. Całość zasila akumulator o pojemności 110 mAh, który według producenta wystarcza na 2 dni użytkowania.

Producent poza samą smart-sprzączką oferuje również coś na wzór smartbanda. W tym celu powiększył ekran do rozmiarów 26 x 35 mm i zamontował go na dedykowanym pasku, a twór nazwał LINK CUFF. Podzespoły (poza dwukrotnym rozszerzeniem pamięci wewnętrznej) pozostawił bez zmian. Dodał natomiast moduł 2G oraz NFC i w ten sposób uniezależnił swój gadżet od smartfona.

Weartec LINK CUFF
Weartec LINK CUFF

Weartec LINK ( oraz LINK CUFF) wykonane są ze stali nierdzewnej wykończonej w zależności od wariantu różowym złotem, 14 karatowym złotem, chromem lub powleczone czarną powłoką. Samą sprzączkę kupisz za 289 dolarów. Za 339 dolarów dostaniesz sprzączkę ze skórzanym paskiem, natomiast LINK CUFF nie został wyceniony.


Glance- smart ekranik wkładany pod pasek zegarka

Kolejny pomysł na interpretację wearables na swój sposób i kolejna nieudana zbiórka na portalu Kickstarter. Cóż, rynek rządzi się swoimi prawami. Producenci w tym przypadku zamierzali postawić na mały ekranik OLED ze specjalnym wcięciem, które pozwalało na montaż pod paskiem lub bransoletą.

Glance
Glance

Glance miał oferować monitorowanie aktywności fizycznej i monitor snu. Miał mierzyć czas, jaki przeznaczyłbyś na daną aktywność fizyczną, wykonane kroki, spalone kalorie i powiadamiałby o notyfikacjach, wiadomościach i połączeniach. Poza tym producent zamierzał wykorzystać sprzęt jako kontroler innych urządzeń- TV, komputera i obsługę odtwarzaczy muzycznych.

Ciekawą funkcją, którą zamierzano zaimplementować była obsługa urządzenia za pomocą gestów 3D. Autorzy Glance nazwali tę funkcję „air mouse”. W założeniu miała być w pełni konfigurowalna i zarządzana z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfon. Glance miał być kompatybilny z Androidem oraz iOS.

Glance
Glance

Kartą przetargową tego smart ekraniku miała być cena. Producent zamierzał wypuścić sprzęt za niecałe 80 dolarów. W tej cenie konsument otrzymałby miniaturowy sprzęt podpinany do zegarka, który oferował naprawdę wiele ciekawych funkcji. Szkoda, że pomysł nie wypalił. Co ciekawe, ekipa odpowiedzialna za Glance, zajęła się rozwojem swojego oprogramowania zarządzającego gestami 3D.


Montblanc e-Strap- ekran z paskiem

W tym przypadku postawiono na montowanie ekraniku na tyle paska. E-Strap z założenia ma współgrać z luksusowymi czasomierzami od firmy Montblanc. Producent dodaje go w gratisie do swoich zegarków z przedziału cenowego od 3 do 4,7 tysięcy euro, a cena samego e-Strapa to 250 euro.

Montblanc e-strap
Montblanc e-Strap

Urządzenie tak jak wszystkie pozostałe pozwala użytkownikowi „uinteligentnić” swój obecny, klasyczny zegarek. Tak jak reszta sprzętów, Montblanc e-Strap oferuje standardowe rozwiązania spod szyldu „smart”.

Pasek wykonano z dobrej jakości skóry z metalowymi wykończeniami, a moduł, w którym umieszczono czujniki i monochromatyczny ekran wykonano z karbonu. Pasek dostępny jest w wielu rozmiarach i wariantach kolorystycznych, co przedkłada się na jego uniwersalność.

Montblanc e-Strap
Montblanc e-Strap

Pierwsze skrzypce w Montblanc e-Strap gra mały (128 x 36 pikseli), dotykowy ekran wykonany w technologii OLED w wersji monochromatycznej. Jego możliwości wystarczają na wysłanie powiadomienia wizualnego oraz wibracyjnego ze smartfona. Da nam znać o notyfikacjach z portali społecznościowych, wiadomościach e-mail, SMS i połączeniach. Poza tym dzięki obecności czujnika ruchu i krokomierza może grać rolę ubogiego fitness trackera.

Montblanc e-Strap
Montblanc e-Strap

Poza tym za pomocą e-Strapa będziesz w stanie kontrolować odtwarzacz muzyki i migawkę aparatu w smartfonie. Sprzęt komunikuje się z telefonem za pomocą modułu Bluetooth i jest kompatybilny z urządzeniami stojącymi na Androidzie oraz iOS.


Kairos T-Band- smart bransoleta do zegarka

Firma Kairos postawiła na całą, integralną bransoletę, na która możesz wymienić swój stary pasek w zegarku. To rozwiązanie na szczęście nie upadło podczas zbiórki pieniędzy i jeśli masz zasobny portfel, możesz zamówić Kairos T-Band z oficjalnej strony producenta za skromne 299 dolarów. W sprzedaży dostępna jest również bransoleta bez ekranu.

Kairos-T-band
Kairos-T-band

T-Band współgra z kopertami od 18 do 24 mm, czyli większością zegarków dostępnych na rynku. Poza tym jest kompatybilny z Androidem, iOS oraz Windows Phone, a sama bransoleta ma działać na autorskim systemie Kairos OS. Ekran wykonano w technologii PMOLED, a komunikacja ze smartfonem odbywa się za pomocą modułu Bluetooth 4.0.

T-Band wyposażony jest w akcelerometr, pulsometr, żyroskop i kompas. Całością zarządza procesor ARM Cortex M4, a wszystko zasila akumulator o pojemności 200 mAh, który wystarcza na 2-3 dni pracy urządzenia. Oczywiście Kairos T-Band wspiera normę IP67, przez co jest pyło oraz wodoodporny.

Kairos-T-band
Kairos-T-band

Opaska oferuje fitness tracker, powiadomienie o notyfikacjach, e-mailach, wiadomościach i połączeniach przychodzących na smartfon. Producent zaimplementował funkcję sterowania komputerem PC, migawką aparatu, odtwarzaczem muzyki oraz włączaniem, kontrolowaniem i monitorowaniem Twojego pojazdu (żeby funkcja działała, konieczne jest zainstalowanie odpowiednich modułów w samochodzie). Poza tym z poziomu bransolety możesz wysyłać gotowe szablony SMS.

Kairos swoją smart bransoletę zamierza wypuścić w następnych paru miesiącach. Obecny formularz zamówień nie jest jeszcze dostępny, jednak wszystko wskazuje na to, że już za chwilę firma wejdzie na rynek z gotowym produktem.


CT Watch F- mądry pasek, głupi zegarek

Rozwiązanie pochodzi z portalu Indiegogo, gdzie zbiórkę zakończono kwotą 177 525 euro. Francuzi, którzy ruszyli ze zbiórką na swój wizjonerski pasek, postawili na ekran LCD i 2 fizyczne, boczne przyciski. Poza tym bez zmian.

CT Watch F
CT Watch F

W bebechach CT Watch F znajdzie się żyroskop i akcelerometr. Poza tym zagoszczą moduł Bluetooth, czujnik NFC i system znaczników RF. Klasycznie pasek, a w zasadzie bransoleta będzie służyć jako fitness tracker oraz kontroler innych urządzeń mobilnych. Producent umieścił również slot na kartę micro SD. Na ekraniku LCD pojawią się wszelkie wiadomości, notyfikacje i informacje o połączeniach. System komunikacji oparty będzie na diodach LED i wibracjach.

CT Watch F
CT Watch F

Dwa fizyczne przyciski pozwolą na kontrolowanie smartfona i będą w pewnym stopniu konfigurowalne. Poza tym CT Watch F będzie kompatybilny ze smartfonami z Androidem, iOS i Windows Phone, natomiast bransoleta wpasuje się w większość standardowych kopert (regulacja od 18 do 24 mm).


Kairos SSW158 / MSW115- hybrydowy smartwatch

Na końcu zestawienia znalazł się najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt od znanej Ci już firmy Kairos. Jest to mechaniczny zegarek z cyferblatem oraz transparentnym (przezroczystym) ekranem TOLED. Wygląda świetnie, a kosztuje jeszcze lepiej.

Kairos MSW 115
Kairos MSW 115

Obecnie Kairos posiada w swoim portfolio aż 4 hybrydowe smartwatche:

SSW158 lub MSW115 ICON TYPE z przezroczystym ekranem TOLED o transparentności na poziomie 60% oraz ośmio-znakowym alfanumerycznym ekranem, SSW158 lub MSW115 Dot Matrix z dynamicznym ekranem TOLED o 40% transparentności.

Każdy z zegarków dostępny jest w jednym z trzech wariantów kolorystycznych- chromie z pikowanym, czarnym paskiem, czerwonym złocie z czarnym paskiem oraz cały czarny.

Kairos SSW 158
Kairos SSW 158

Bez sparowania ze smartfonem Kairos SSW158/MSW115 działa jak zwykły zegarek, po sparowaniu pokazuje swoje drugie oblicze. W przypadku powiadomienia lub połączenia, przezroczysty ekran zaczyna wyświetlać adekwatne treści. Brzmi i wygląda naprawdę nieźle.

Za wyświetlanie tychże treści odpowiedzialny jest transparentny, kolorowy, dotykowy wyświetlacz TOLED powleczony szafirowym szkłem. Serce sprzętu uzależnione jest od ilości gotówki w portfelu i preferencji. Możesz wybrać Kairosa SSW158/MSW115 z japońskim mechanizmem za 1,399 dolarów, lub pokusić się o szwajcarski, który dostaniesz za jedyne 2,549 dolarów. 160 mAh bateria trzyma około 2-3 dni, a sprzęt jest wodoodporny do 3 atmosfer. Kairos użył tego samego procesora co w swojej T-Band– ARM Cortex M4, a zarządza nim Kairos OS.

Kairos hybrydowy smartwatch
Kairos hybrydowy smartwatch

Zegarek oferuje te same funkcje, które oferują „normalne” smarwatche, a dokładnie identyczne, jak opisywany wyżej Kairos T-Band. Ciekawostką jest wspieranie przez producenta płatności w bitcoinach. Jeśli złożysz zamówienie w tej walucie, możesz liczyć na otrzymanie nawet 40% zniżki.

Kairos hybrydowy smartwatch
Kairos hybrydowy smartwatch

Pasek ma wymiary 22 mm, przekątna koperty 46 mm, a jej grubość to aż 17,1 mm. Całkiem sporo i jest to chyba jedyny minus tej hybrydy od Kairosa. Sprzęt wygląda masywnie i raczej nie zmieści się pod mankiet koszuli. Producent nie podał niestety wagi zegarka, coś czuję, że wygoda noszenia stoi na niskim poziomie.

Kairos zakończył przedsprzedaż i cała rodzina hybrydowych zegarków wejdzie na rynek wiosną obecnego roku, czyli już całkiem niedługo, jednak nie liczyłbym na pojawienie się go na naszym rodzimym rynku.


Smartwatche można kochać, można ich nienawidzić, mogą fascynować lub nudzić, jednak dynamiczny rozwój rynku wearables świadczy jedynie o tym, że gadżety ubieralne przestają być modą i na stałe zadomawiają się w naszych sercach i nadgarstkach.

Warto sobie również uzmysłowić, że smart-gadżet wcale nie musi być wyświechtanym smartwatchem lub smartbandem, a o wiele bardziej eleganckim i niepozornym urządzeniem. Skoro producenci zaczęli obchodzić główny nurt szerokim łukiem, oznacza, że segment wearables dopiero pokaże swój pazur. Pozostało nam jedynie czekać i obserwować, w którym kierunku to wszystko zacznie zmierzać.

<< Sprawdź również TOP 12 smartwatchy 2016 >>


Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *