A taki ładny był … Szkoda … O wytrzymałości smart-zegarków

Apple watch

Producenci elektroniki, wymyślają coraz ciekawsze opcje dostępne w urządzeniach, które mają na celu skłonić Cię do zakupów. Wchłaniamy marketingową papkę, która przekonuje nas do tego, że potrzebujemy co roku coraz mocniejszego sprzętu, z lepszym wyświetlaczem i kamerą. Do zakupów sprzętu podchodzę pragmatycznie i interesuje mnie to, ile będzie on kosztował, na ile wystarczy i … kiedy się zepsuje. Z tego powodu, daję się często nabrać na zabiegi sprzedawców, mające na celu podkreślenie wytrzymałości sprzętu.

Sony SmartWatch 2
Sony SmartWatch 2

Okazuje się, że często nie mają one odzwierciedlenia w rzeczywistości, i tak, „pancerny” zegarek po niefortunnym upadku, może nadawać się tylko do śmieci, a „ognioodoporny” (jak można przeczytać w tej opowieści) laptop, może polec przy wylaniu na niego odrobiny kawy.

W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na parametry smartwatchy, porównując je do zegarków elektronicznych, oraz w pewnych aspektów, do tradycyjnych czasomierzy.Wytrzymałość na zarysowania koperty

Porysowana koperta zegarka potrafi skutecznie zniechęcić do jego noszenia. Z tego powodu, dziwi mnie fakt, że koperty smart-zegarków, są wykonywane z takich materiałów, które są zupełnie pomijane, przez zwykłe firmy zegarmistrzowskie.

Aluminium – firmy produkujące smartwatche promują aluminium jako prestiżowy (w porównaniu do plastiku), materiał na koperty. Dziwi mnie to, ponieważ nie jest on stosowany nawet w najtańszych zegarkach z kiosku. Aluminium łatwo się rysuje, wygląda mało atrakcyjnie i … jest tanie i łatwe w obróbce. Znalazłem informację o tym, że zegarki aluminiowe są lżejsze od metalowych i patrząc na Charlize Theron z 210 gramowym Seadwellerem na ręku, śmiem twierdzić, że masa zegarka to żaden argument.

A9 IWO
A9 IWO

Stal nierdzewna – taką kopertę oferuje między innymi Asus Zen Watch czy zegarki Huawei. Humor może poprawić opis powstawania kopert z różnych materiałów, umieszczona na blogu o podobnej tematyce. Moim zdaniem, pisanie w materiałach marketingowych o niewiarygodnym procesie wymyślania stali na nowo, wskazuje, jak miesza w głowach firma z jabłkiem. Im niższa jest pozycja firmy na rynku, tym więcej musi pisać o swoich procesach technologicznych – Swatch zachwala swoje jednorazówki, pisząc, że są ze stali chirurgicznej, Rolexowi wystarczy stwierdzenie „904L steel”.

Uwaga na czarne koperty, pokryte PVD. Ich naturą jest to, że lubią się rysować. O ile stal można wypolerować, o tyle, zegarek z czarną kopertą, będzie brzydko wyglądał do kresu swojego istnienia.

Plastik – większość tańszych smartwatchy ma koperty z plastiku. W moim odczuciu- ani plastikowy, ani aluminiowy zegarek nie może dać przyjemności z użytkowania, ani nie pasuje do innego stroju, niż krótkie spodenki. Wyjątkiem jest G-shock, ale to zupełnie inna opowieść.

Wymiana paska

Naturą pasków jest to, że powinny być wymieniane, w zależności od tego, jak często nosimy zegarek. Można przyjąć, że po roku codziennego noszenia smartwatcha na skórzanym pasku, wykaże on pewne zużycie i powinniśmy zacząć myśleć o jego wymianie. Paski gumowe lubią pękać, natomiast bransoleta to najbardziej wrażliwy element na zarysowanie.

Z smartwatchami jest ten problem, że ich producenci lubią Twoje pieniądze i zwykle aby wymienić pasek, musisz wybrać model oryginalny, lub bardzo do niego podobny. W przypadku zwykłych zegarków nie ma tego problemu – wystarczy wybrać pasek o odpowiedniej szerokości i go założyć. Kupując zegarek Longines, nie ograniczasz się do wyboru tylko skandalicznie drogich pasków od szwajcarskiej firmy. Założenie normalnego paska umożliwia na przykład Samsung w modelu SmartWatch 2.

Problem z zakupem odpowiedniego paska może wynikać z jego specyficznej budowy oraz z bardzo szerokiego rozstawu uszu (można spotkać nawet 26 mm).

HTC Smartwatch
HTC Smartwatch

Jeśli chcesz zrobić najgorszą inwestycję, zastanów się nad zakupem bransolety, która pasuje wyłącznie do zegarka Apple za niecałe 450 dolarów. Pozostaje mieć nadzieję, że producent nie zmieni zapięcia w następnym modelu.

Zupełnym nieporozumieniem są zegarki, w których nie można wymienić paska. Gdy stary się przetrze, możesz z niego ewentualnie zrobić pasówkę, dolutowując normalne uszy. Takim modelem jest np. Alcatel OneTouch Watch.

Na marginesie – spójrz, jak źle wygląda smartwatch na skórzanym pasku .


…Szybka się porysowała

Na wstępie, krótko o szkłach stosowanych w zwykłych zegarkach.

  • Szkło hesalitowe – stosowane w najtańszych modelach, bardzo szybko się rysuje;

  • Szkło mineralne – szkło, które jest odporniejsze na zarysowanie, stosowane w wielu modelach ze średniej półki;

  • Szafir – bardzo odporny na zarysowania i dość kruchy – są w niego wyposażane zarówno zegarki Atlantic za 500 zł, jak i najdroższe modele.

Producenci smartwatchy niechętnie piszą o tym, jakie szkło zastosowali w swoich modelach, co często oznacza tyle, że nie jest to pożądany szafir. Moim zdaniem, ten materiał ma przewagę chociażby z racji bardzo długiej obecności na rynku – nie musimy sprawdzać na własnym zegarku, co wytrzyma. W zegarkach smart nie znajdziemy także antyrefleksu, a ten przydałby się w nich jeszcze bardziej niż w zwykłych – odbicia na ekranie, odbierają przyjemność z używania zegarka w słoneczny dzień.

Omega Seamaster 300
Omega Seamaster 300

W jednym z poradników na temat zakupu zegarka można usłyszeć ważne słowa – kup zegarek z okrągłym, szkiełkiem, najlepiej szafirowym. Dlaczego taki wybór? Wymiana szkła o takim kształcie jest znacznie prostsza, niż sztukowanie prostokątnego szkła. Czy ta zasada tyczy się zegarków smart?

Moim zdaniem nie, bo szkło w smartwatchu jest de facto monitorem, a jego wymiana w przypadku uszkodzenia, będzie wiązała się z bardzo dużą opłatą, niezależnie od kształtu.


Podsumowując – wybierając smart – zegarek w cenie do około 1000 złotych, musisz liczyć się z tym, że po kilku miesiącach będzie on porysowany, obdrapany i brzydki, chyba że większość tego czasu, spędzi w szufladzie. Podobnie jest z wszystkimi zegarkami, produkowanymi przez modowe brandy (Hilfiger, Armani czy Lagerfeld).

Może to nie mieć znaczenia dla osób, którym zależy jedynie na funkcjach zegarka i zamierzają go wymienić z czasem na nowszy model. Jeśli zamierzasz kupić smartwatch na lata (chociaż to oksymoron), miej świadomość tego, że musisz dozbierać kwotę kilkukrotnie wyższą.

m116710blnr-0002

Ciekawe jest to, że większość szwajcarskich firm zegarkowych, od wielu lat zajmuje się wyłącznie opakowywaniem tanich mechanizmów ETA czy Miyota, w swoje koperty i montowaniem drogiego loga na tarczy. Firmy produkujące smartwatche, przypominają natomiast przemysł szwajcarski 80 lat temu, gdy producenci robili zegarki od zera.

Moim zdaniem, za kilka lat firmy zegarkowe, zaczną w odpowiedzi na potrzeby klientów, montować w swoich zegarkach smart-mechanizmy. Obecna stosunkowo niska jakość smartwatchy i wiele dziwnych rozwiązań, które są w nich użyte, to choroba wieku dziecięcego tego przemysłu. Smartwatche to pomysł na zainteresowanie młodzieży droższymi markami, dlatego też powstają takie modele, jak Tag Heuer Connected czy Breitling Exospace. Poziom wykończenia, które oferują, jest nieosiągalny dla brandów elektronicznych, jeszcze przez wiele lat.


Autor artykułu- Kamil Naja Strefa TekstuUdostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *