Wielkie porównanie systemów: Android Wear vs Tizen. Który będzie odpowiedni dla Ciebie?

Tizen vs Android Wear

Nikt jeszcze nie odpowiedział na to pytanie wprost. Co może dziwić, ponieważ system Android Wear dostarczany przez Google i Tizen OS od Samsunga różnią się pod wieloma względami.

Skonfrontuję te dwa systemy i spojrzę na różnice w interfejsie, sprzęcie, kompatybilności oraz aplikacjach śledzących naszą aktywność fizyczną. Mam nadzieję, że zestawienie to pomoże Ci wybrać odpowiedni system dla siebie.

Samsung Gear S2
Samsung Gear S2

 

Android Wear vs Tizen- Sprzęt

Funkcje i aplikacje mogą wpłynąć na Twoją ostateczną decyzję, ale wybór systemu będzie głównie podyktowany wyborem smartwatcha. Przy wybieraniu swojego inteligentnego zegarka, sprzęt jest głównym czynnikiem, natomiast system gra drugoplanową rolę- a nie powinien.

Od strony systemu Tizen mamy najnowsze i najlepsze dziecko Samsunga- Gear S2, ale nie zapominajmy również o jego pierwowzorze- Gear S, który ciągle ma bardzo dobre wyniki sprzedaży. Poza tym z rocznika 2014 na rynku silną pozycję trzymają Gear 2 i Gear 2 Neo. W artykule skupimy się jednak na najlepszym smartwatchu od Samsunga- Gear S2.
Jeśli jesteśmy zainteresowani systemem Android Wear, mamy znacznie większy wybór. Mocno konfigurowalną Moto 360 2 i Moto 360 Sport z modułem GPS, wiele modeli Huawei Watch, świetnie zoptymalizowanego Sony SmartWatch 3 oraz budżetowego Asusa ZenWatch 2. Poza tym dochodzi również luksusowa propozycja Tag Heuer Connected oraz bardziej mainstreamowy Fossil Q Founder. Ta lista jest tylko krótkim zestawieniem najpopularniejszych urządzeń z Android Wear. Jest ich znacznie więcej.

Android Wear kompatybilność
Android Wear

 

Android Wear vs Tizen- Kompatybilność

Dużym plusem Android Wear jest kompatybilność. Smartwatche z tym systemem możemy sparować nie tylko ze smartfonami na Androidzie 4.3+, ale również z iPhonami 5, 5c, 5s, 6 i 6 plus, jeśli stoją na iOS 8.2 lub późniejszym. Jedynym ograniczeniem Android Wear jest brak wsparcia aplikacji firm trzecich na iOS.

Tizen to inna para kaloszy. Samsung Gear S2 jest kompatybilny jedynie z wybranymi smartfonami na Androidzie 4.4 lub późniejszym. Poza tym smartfon musi posiadać minimum 1.5 GB pamięci operacyjnej RAM. Lepsze to, niż gdyby firma ograniczyła się do kompatybilności jedynie ze swoimi smartfonami, w końcu to ich autorski system.

Osłodą mogą być słowa przedstawiciela Samsunga na targach CES, gdzie mówił o kompatybilności przyszłych smartwatchy z iOS. Poza tym kompatybilność Gear S2 ma zostać rozszerzona.

Android Wear aplikacje
Android Wear aplikacje

 

Android Wear vs Tizen- Aplikacje

Zarówno Android Wear, jak i Tizen nie zachwyca wyborem aplikacji, jednak zdecydowanie więcej jest ich na Android Wear. Znajdziemy tu aplikacje edukacyjne, przydatne narzędzia, gry indie i wiele innych, ciekawych aplikacji. Ostatnio dużą popularnością cieszą się również gry bazujące na ruchach nadgarstka.

Warto pamiętać, że Android Wear obsługuje powiadomienia z prawie każdej aplikacji, którą zainstalujemy na smartfonie z Androidem. Dzięki temu, z poziomu zegarka możemy dowiedzieć się, że przegraliśmy w Quizwanie.

Tizen jest zdecydowanie w tyle. Oczywiście w końcu ma usługę Uber i kilka większych „big deali”, takich jak Evernote, Twitter, eBay i reszty apek, które zostały wypuszczone specjalnie dla Gear S2. Możemy znaleźć takie aplikacje jak Mr. Time Maker, który pozwala tworzyć swoje własne tarcze zegarków. Samsung ma również kilka aplikacji związanych z inteligentnym domem i samochodem.

Mimo wszystko, oprócz krótkiej listy dużych programów partnerskich oraz odrobiny popularnych aplikacji, deweloperzy nie uważają systemu operacyjnego Tizen jako priorytetowej platformy, a to jest niepokojące. Plusem dla tego systemu jest duża konfigurowalność tarcz zegarka oraz wygląd interfejsu.

Samsung Gear S2 interfejs
Samsung Gear S2 interfejs

 

Android Wear vs Tizen- Interfejs i funkcje

Android Wear jest całkiem czysty i sprawny, jednak po dłuższym użytkowaniu mogą wystąpić zwieszki i przycinki systemu. Poza tym duża część systemu oparta jest na poleceniach głosowych, co w Polsce niespecjalnie się sprawdza i jest po prostu dziwne. Wyobrażasz sobie rozmawianie ze swoim zegarkiem, idąc przez miasto?

Interfejs systemu Android Wear jest mocno ukierunkowany na Google, które kontroluje już niemal wszystko. Niektórzy uwielbiają wskazówki i przypomnienia od tego giganta i pozwalają przejąć Google władze nad ich życiem, ale inni wolą sami zarządzać kalendarzem, przypomnieniami i planem dnia, bez dodatkowej pomocy.

Android Wear przyzwyczaja do szybkiego obchodzenia się z systemem. Pozwala na szybkie wysyłanie wiadomości, emotikon, rysunków, itp. Poza tym wspiera standardowe 4G i w niektórych modelach Wi-Fi, więc moduł Bluetooth przestaje być potrzebny do kontaktowania się ze smartfonem. Do tego dochodzą usługi od Google- Mapy, Gmail i wiele innych, użytecznych aplikacji.


Poruszanie po systemie Tizen w Gear S2 jest zdecydowanie lepsze. Tizen jest łatwiejszy do konfiguracji i bardziej przypomina ekran smartfona. Jednocześnie jest bardziej stateczny i czytelny niż zarówno Android Wear oraz Apple Watch. Integracja systemu z obrotowym pierścieniem sprawia, że z systemu korzysta się o wiele prościej. Nie zasłaniamy palcami małego ekranu, a poruszanie po systemie jest intuicyjne, proste i przyjemne.

Poza tym Tizen ma lekko kreskówkowy design i usługi dostarczane przez Samsunga nie zawsze mogą równać się tym oferowanym przez Google. W szczególności notatki głosowe są dosyć rozczarowujące, jednak Tizen wspiera mapy HERE, które są świetną alternatywą.

Android Wear krokomierz
Android Wear krokomierz

 

Android Wear vs Tizen- Zdrowie i fitness

Android obsługuje GPS, a takie smartwatche jak Sony SmartWatch 3 i Moto 360 Sport robią z tego użytek. Nikomu nie udało się jeszcze odpowiednio mocno wdrożyć platformy Android Wear w środowisko sportu i fitnessu, ale spośród całej stawki Sony jest najbliżej. Sport i wearables to zdecydowanie świetne połączenie z ogromnym potencjałem.

W zakresie podstawowego śledzenia można użyć Google Fit. Aplikacja przydaje się do śledzenia pokonanego dystansu spacerem, biegiem, a nawet rowerem. Będzie monitorować nasze kroki, pokonaną odległość, przewidziane spalone kalorie i zestawi to w statystykach zbieranych przez dedykowane urządzenia wearables. Sama aplikacja nie jest idealna, ale na Android Wear możemy znaleźć również aplikacje: Nike+, RunKeeper, Strava oraz Withings.

Ani Gear S2, ani Classic nie posiadają odbiornika GPS, więc używanie systemu Tizen do biegania lub innych sportów wymagających dłuższych tras stoi na zdecydowanie niższym poziomie. Aplikacja S Health, która kontroluje chodzenie, bieganie i jazdę na rowerze, stoi co najmniej na takim samym poziomie, jak większość trackerów na Android Wear. Obie platformy mogą pomóc w osiąganiu tygodniowych celów i progresji wyników i do tego zostały stworzone. Zwykły użytkownik nie powinien potrzebować oraz oczekiwać więcej.

LG G Watch R
LG G Watch R

 

Android Wear vs Tizen- Werdykt

System operacyjny jest tylko jednym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o kupnie Samsunga Gear S2 lub innego zegarka z Android Wear. Design, cena i możliwości konfiguracji- wszystkie te kwestie również są istotne. Musisz się dokładnie zastanowić, który zegarek zajmie zaszczytne miejsce na Twoim ślicznym nadgarstku.

Jeśli jesteś zwolennikiem usług dostarczanych przez Google lub jeśli potrzebujesz konkretnego sensora, funkcji lub wyglądu, warto zastanowić się nad konkretnym smart zegarkiem z systemem Android Wear. Jeśli nigdy wcześniej nie nosiłeś smartwatchy, masz kompatybilny smartfon oraz oczekujesz od wearables prostoty użytkowania- spróbuj Gear S2, okrzyknięty najlepszym smartwatchem na rynku.

Pamiętaj również, że istnieje cała masa innych, niezwykle ciekawych smartwatchy od firm Fossil, Withings, TAG Heuer itd. Każda firma skupia się na innych aspektach w tworzeniu swoich inteligentnych zegarków. Nie trzymaj się sztywno opinii o tym, co jest najlepsze, najfajniejsze i inne-naj. Poszukaj i zdecyduj, który zegarek jest idealny dla Ciebie.

Zobacz również TOP 12 SMARTWATCHY 2016 ROKU


Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *