Recenzja Sony SmartWatch 3 SWR50

Jakiś czas temu mieliśmy szanse sprawdzić w boju Sony SmartWatch 3 SWR50. Inteligentny zegarek japońskiej firmy to solidny sprzęt korzystający z platformy Android Wear. W artykule opowiemy o naszych refleksjach na jego temat- czyli o wadach i zaletach oczami użytkownika.


 

Sony SmartWatch 3 SWR50
Sony SmartWatch 3 SWR50
Słowem wstępu

Tutaj opowiemy trochę o danych technicznych. Sony SmartWatch 3 wyposażony jest w czterordzeniowy procesor ARM A7 o taktowaniu 1,2 GHz, posiadający 512 MB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci eMMC. Za wyświetlanie komunikatów odpowiedzialny jest odblaskowo – przezroczysty ekran o przekątnej 1,6 cala i rozdzielczości 320 x 320. Sprzęt napędzany jest systemem Android Wear, a kompatybilność urządzenia ze smartfonem zapewniona jest dla Androida w wersji 4.3 lub nowszej. Zegarek komunikuje się standardowo za pomocą Bluetooth, Wi-Fi oraz uwaga: NFC! Wyposażony jest on również w podstawowe czujniki: światła, akcelerometr, kompas, żyroskop oraz GPS.

Sony SmartWatch 3 SWR50
Sony SmartWatch ekran startowy

Trochę o designie

Sprzęt od Sony wykonany jest nad wyraz starannie. Trzymając w dłoni SWR50 przychodzi do głowy jedno – cacko z wysokiej półki. Na testy wpadł do nas model z czarnym, sportowym paskiem. Silikon z jakiego został wykonany pasek jest miękki, odporny na rozciągnięcia i dobrze przylegający do nadgarstka. Opaska ma ogromną możliwość regulacji i nawet osoba z tak kościstym i wąskim nadgarstkiem jak ja mogła dopasować zegarek idealnie, tak by dobrze przylegał. Samo urządzenie jest w postaci kwadratowej bryły z wyoblonymi rogami, którą można w łatwy sposób zdemontować z opaski. Zegarek przypomina nieco Smartwatcha od Apple.

Sony SmartWatch 3 SWR50
Wygląd SWR50

Wady i zalety

Przejdźmy teraz do tego co w recenzjach najprzyjemniejsze, czyli do wad produktów. Materiał z jakiego zostało wykonane body – opaska jest magnesem na kurz i inne pyłki. Wystarczyło dosłownie kilka godzin użytkowania, by pasek z eleganckiej czerni zamienił swój kolor na niezbyt gustowną szarość. Dla mnie nie było to aż tak uciążliwe, ale na pewno znajdą się wśród Was esteci, którym taka sytuacja będzie przeszkadzać. Problem rozwiązuje zastosowanie innego paska z oferty Sony, wykonanego ze stali nierdzewnej.

Sony SmartWatch 3 SWR50
Opaska SmartWatcha

Kolejną rzeczą wartą nadmienienia jest to, iż opaska jest antypoślizgowa. Oczywiście istnieją zalety takiego rozwiązania – smartwatch świetnie leży na ręce i bez naszej wiedzy na pewno nie przekręci się czy ucieknie wysoko, np. będąc schowanym pod rękawem. No ale działa to w obie strony. Opierając rękę, o np. stół, mamy wrażenie, jakby nasza kończyna na stałe była do niego przytroczona. Gdy zegarek trzeba schować pod mankietem koszuli, czy choćby rękawem bluzy, takiej ze ściągaczem, gdy tylko raz sprawdzimy godzinę ciężko będzie go znów pod ten rękaw schować. Uciążliwe, gdy ktoś ma odruch sprawdzania godziny co parę minut.


Podsumowując- wszelką pyłkolepność i kurzomagnetyzm można wybaczyć biorąc pod uwagę wspaniałe i nad wyraz wygodne ułożenie na nadgarstku, wysoką trwałość opaski i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz solidną zapinkę. No tak, jeszcze nie wspomniałem o zapince. Otóż stalowa zapinka jest w kolorze srebrnym i na samym jej końcu widnieje logo Sony. Jest to typowe zapięcie zatrzaskowe. Na ogół zegarek nie rozpina się bez wiedzy właściciela, ale przy uderzeniu ręką o coś, bądź przy klaskaniu zatrzask miał tendencje do otwierania się. Przy gwałtownych ruchach ręką (np. podczas wybudzania smartwatcha gestami) można było usłyszeć ciche kliknięcia klamry – ot taki szczególik. Podczas użytkowania nie zwraca się na niego jednak uwagi.

Sony SmartWatch 3 SWR50
Klamerka

Ładowanie SmartWatcha

Nasze urządzenie naładujemy za pomocą kabla wpinanego w port micro USB. Aby tego dokonać musimy wypiąć gumową zaślepkę. Cały proces jest nieco niekomfortowy. Robiliśmy to na dwa sposoby, tzn. wypinając moduł z opaski, a następnie podpinając do ładowania oraz w opasce. Wrażenia są takie, iż tak w jednym, jak i drugim przypadku trzeba się nieco nawyginać.


Czas użytkowania

Producent podaje, że czas użytkowania SWR50 to 2 dni, niestety tylko jeśli urządzenie spoczywa na naszym nadgarstku bezczynnie. W rzeczywistości przy częstym sprawdzaniu godziny i korzystaniu z wszelakich aplikacji czas ten skraca się o połowę. Posiadając dodatkowo wyświetlanie godziny przy wygaszonym ekranie konsumpcja baterii zwiększa się. Używając zegarka do sterowania odtwarzaczem muzyki w telefonie, odbieraniu rozmów i korzystaniu z funkcji wybierania głosowego starczało mi tej baterii na cały dzień. Sprawa wyglądała tak, że wieczorem ładowałem urządzenie do pełna i po całym następnym dniu, wieczorem zostawało mi od 30% do 40% baterii.

Sony SmartWatch 3 SWR50
Komunikat

Wyświetlacz

Żyleta. Ekran o przekątnej 1,6 cala o rozdzielczości 320 x 320 gwarantuje zagęszczenie pikseli na poziomie 283 ppi. Każdy element wyświetlanego obrazu jest niesamowicie czytelny. Jeśli chodzi o jasność wyświetlacza to parametr ten stoi na naprawdę wysokim poziomie. Istnieje funkcja inteligentnego dostosowania jasności ekranu, która dba o czytelność w najbardziej słoneczne dni. Poza tym, po pewnym czasie bezczynności, ekran ustawia się w tryb monochromatyczny, dzięki czemu jest mniej energio-żerny, zachowując przy tym całkowitą czytelność. Opcja sprawdza się bardzo dobrze podczas ustawienia ciągłego wyświetlania godziny.

Jak to wygląda w praktyce- spytacie? Otóż, używając manualnych ustawień ekranu na najmniejszym natężeniu jasności nie miałem problemu z odczytaniem go w pełnym słońcu. Tu należy się wielki plus dla Sony za zastosowanie tak dobrego wyświetlacza, ale… No tak dochodzimy do momentu, gdy pojawia się jakieś ale. Piętą achillesową tego rozwiązania są kąty widzenia. Wystarczy niewielki przechył by ekran wytracił kolory i stał się mało czytelny. Faktem jest, że korzystając ze smartwatcha patrzymy nań prostopadle dlatego wady te można przełknąć.

Sony SmartWatch 3 SWR50
Jedna z tarcz do ściągnięcia w sklepie Google

Wodoszczelność

Tak jest! SWR50 gwarantuje wodoszczelność na poziomie IP68 i wśród smartwatchy typowo multimedialnych bije konkurencję na głowę. Cyferki, cyferki, zapytacie się mnie, jak to jest w praktyce? Już spieszę z wyjaśnieniami. Pierwsza cyfra stopnia ochrony IP, tzn. „6” gwarantuje nam pełną pyłoszczelność. Druga cyfra, czyli w naszym przypadku „8” mówi o tym, że urządzenie może być zanurzone w wodzie. Producent podaje, że wodoszczelność gwarantowana jest na głębokości nie większej niż 10 m. Zegarek nie może być zanurzony na dłużej niż 30 minut. Restrykcje te dotyczą zanurzenia w wodzie słodkiej. Jak to jest, np. z basenami, gdzie w wodzie znajdziemy jeszcze chlor? Otóż Sony podaje, że sporadyczne korzystanie z zegarka na basenie jest dozwolone, pod warunkiem opłukiwania go później wodą słodką. Zabronione jest korzystanie z zegarka w wodzie słonej!


Podsumowanie

Przeszedł czas na podsumowanie. W artykule nie poruszałem tematu Android Wear i działających na nim aplikacji. Sony SmartWatch 3 jest urządzeniem wykonanym w sposób solidny i trwały. Spasowanie elementów stoi tu na wysokim poziomie. Z zegarka korzysta się po prostu przyjemnie i ma się wrażenie, że na ręce nosi się sprzęt z najwyższej półki. Jedynym dużym minusem jak dla mnie jest brak pulsometru. Wszystkie aplikacje śmigają płynnie, a sterowanie gestami, mimo że czasem nie działa jak powinno, nie sprawia większego kłopotu. Produkt Sony skierowany jest głównie do osób, które szukają dobrze wykonanego, multimedialnego smartwatcha. Oczywiście jest on też skierowany do wielbicieli marki. Urządzenie nadaje się do pracy na zewnątrz, ze względu na parametry wyświetlacza. Platforma Android Wear ciągle się rozwija i przypuszczam, że funkcjonalność zegarka będzie się zwiększała. Już teraz istnieją ogromne możliwości personalizacji sprzętu zarówno od strony wizualnej oprogramowania – dziesiątki modeli tarcz do wyboru, jak również fizycznej – dodatkowe opaski.

Podsumowując SWR50 jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie smartwatchy o nie głupim designie i wspaniałych parametrach. Mogę z czystym sumieniem polecić ten sprzęt każdemu.Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *