Alcatel OneTouch Watch- Stylowy smartwatch za mniej niż 500zł

Alcatel OneTouch Watch SM02

Alcatel postawił na okrągły wyświetlacz, własny system operacyjny i atrakcyjną cenę. Czy firmie z Francji udało się zdobyć mocną pozycję wśród średniej półki cenowej? Sprawdźmy.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Pierwszym, co rzuca się w oczy to stylowy design. Projektantom nie można odmówić braku smaku. Alcatel OneTouch Watch (SM02) pasuje zarówno do domowego dresu, jak i na przyjęcia z obowiązującym dress codem. Jak prezentują się bebechy?


Ekran nie do końca okrągły

Okrągła, 42-mm koperta z aluminium, w którą upchnięto 1,22-calowy wyświetlacz 240 x 240 pikseli IPS TFT LCD. Co to oznacza? Ano sprzęt ma dobre kąty widzenia i ładne odwzorowanie kolorów, a także widoczność w słoneczne dni. Poza tym ekran LCD mniej drenuje (i tak biedną) baterię w smartwatchu. Oczywiście producent zastosował szkło ochronne, które skutecznie chroni ekran od rys. Poza tym, nad bezpieczeństwem sprzętu czuwa norma IP67.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Wyświetlacz nie jest całkowicie okrągły. Na dole umieszczono sensory i czujniki, przez co powierzchnia wyświetlania treści uległa naturalnie zmniejszeniu. W zamian Alcatel zastosował tam pojemnościowy przycisk o funkcji „wstecz/cofnij”.
Ekran nie ma trybu ciągłego wyświetlania godziny, co dla wielu może być największym argumentem przeciw OneTouch Watch. Aktywuje się jednak po wykonaniu gestu uniesienia zegarka do góry, tak jakbyśmy chcieli sprawdzić godzinę.


Specyfikacja Alcatel OneTouch Watch

Pod wyświetlaczem umieszczono 210 mAh baterię, która o dziwo wytrzyma od 2 do 5 dni na jednym cyklu. Brzmi świetnie, lepiej niż mój obecny smartfon, który ledwo daje radę wytrzymać 48h. Jeżeli dodamy do tego pełne ładowanie baterii w mniej niż godzinę, otrzymamy produkt, który w niczym nie ustępuje topowym urządzeniom za 2-3x większą kwotę.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Kopiąc głębiej, natrafimy na moduł Bluetooth 4.0, pulsometr, akcelerometr, żyroskop, wysokościomierz, barometr i kompas. Całkiem sporo jak na średnią półkę. Całość upchniętej elektroniki waży 57 gramów. Ni dużo, ni mało.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Alcatel SM02 jest kompatybilny z Androidem 4.3+ oraz iOS 7+, o ile smartfon ma zaimplementowany moduł Bluetooth 4.0.


Mądry pasek Alcatela

Alcatel zdecydował się na umieszczenie w pasku kabelków, portu do ładowania i modułu NFC. Fajne rozwiązanie? I tak i nie. Na pewno wpłynęło to na rozmiary samej koperty, jednak wymiana paska na inny, niewspierany przez Alcatela jest niemożliwe. Ba, nawet samodzielna wymiana na dedykowany pasek nie wchodzi w grę. Pozostaje jedynie odesłać SM02 do serwisu, gdzie wymianą paska zajmą się profesjonaliści.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Port, który służy do ładowania zegarka, umieszczony jest na końcu paska, pod specjalną kieszonką. Sam pasek wykonano z twardej, średnio wygodnej plastiko-gumy, a całość dopełnia niewygodne, metalowe zapięcie, które przyprawia o dreszcze i zgrzytanie zębów.


Własny system operacyjny w OneTouch Watch

Niestety Alcatel postawił na autorski system, przez co z miejsca odpada instalacja aplikacji ze sklepu Google. W zamian za tę ogromną niedogodność zastosowany system wpływa na dłuższy czas pracy baterii.

Całość działa stosunkowo płynnie i bez zawieszek, a to jest przecież najważniejszą wymaganą cechą. Jedynym, do czego można się przyczepić to lekkie opóźnienie w reagowaniu na dotyk.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Co zatem oferuje zamknięty system od Francuskich inżynierów? Generalnie oferuje to samo, co wearables z Android Wear. Wszystkie funkcje związane z monitorowaniem aktywności fizycznej- spalone kalorie, wykonane kroki, sprawdzanie pulsu, stoper, zliczanie czasu chodu i biegu.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Poza tym pozwoli na monitorowanie snu z inteligentnym wybudzaniem, kontrolowanie odtwarzacza muzyki i migawki aparatu w smartfonie. Oczywiście wyświetli powiadomienia i notyfikacje ze smartfona oraz prognozę pogody.


Podsumowanie OneTouch Watch

Sprzęt oferuje sporo funkcji, których nie powstydziłyby się o wiele droższe watche. Świetna stylistyka i długi czas pracy na baterii w pewnym stopniu mogą rekompensować zamknięty na dodatkowe aplikacje system i niewygodny, niewymienialny pasek.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Myślę, że okolice 500 zł są adekwatną i zachęcającą ceną. Sprzęt oferuje niemal taką specyfikację i funkcjonalność jak, chociażby 3x droższy Huawei Watch. Poza tym SM02 zyskuje dzięki kompatybilności zarówno z urządzeniami od Apple, jak i tymi stojącymi na Androidzie.


Alcatel OneTouch Watch na skróty:

 • 1,22-calowy, okrągły, dotykowy ekran IPS LCD TFT 240 x 240 pikseli;

 • Norma IP67;

 • Moduły: Bluetooth 4.0, NFC, pulsometr, akcelerometr, żyroskop, wysokościomierz, barometr i kompas;

 • Kompatybilność z Androidem 4.3+ oraz iOS 7+;

 • 210 mAh bateria (czas pracy od 2 do 5 dni);

 • Własny, autorski system operacyjny;

 • Waga: 57 gramów.

 • Cena: w chwili pisania od 479 zł.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Plusy Alcatel OneTouch Watch:

 • Stylowy design;

 • Adekwatna cena;

 • Moduł NFC;

 • Długi czas pracy na baterii (do 4-5 dni);

 • Kompatybilność z iOS i Androidem;

 • Ładowanie bez użycia dodatkowych przewodów.

Alcatel OneTouch Watch SM02
Alcatel OneTouch Watch SM02

Minusy Alcatel OneTouch Watch:

 • Zamknięty system, który uniemożliwia instalowanie dodatkowych appek;

 • Brak ciągłego wyświetlania czasu;

 • Wymiana paska tylko w serwisie;

 • Ścięty u dołu wyświetlacz.Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *