ASUS ZenWatch – stylowy i budżetowy smartwatch

ASUS ZenWatch

ASUS również postanowił wtrącić swoje trzy grosze do segmentu wearables i całkiem nieźle mu się to udało. ASUS ZenWatch to solidny smartwatch, plasujący się w ścisłej czołówce smartwatchy.

Okraszony jest wysokiej jakości materiałami i podzespołami, a to wszystko w designie, który zdecydowanie może się podobać, choć dla mnie wygląda jak smartwatch-hipster.


ASUS ZenWatch
ASUS ZenWatch

ASUS ZenWatch – specyfikacja

Treści wyświetlane są na 1,64-calowym, prostokątnym, dotykowym ekranie AMOLED o rozdzielczości 320 x 320 pikseli o zagęszczeniu na poziomie 278 ppi, chronionym szkłem Gorilla Glass 3. Ten rodzaj zabezpieczenia nie sprawdza się najlepiej. Współczynnik odporności na uszkodzenia mechaniczne jest niski, a co gorsza widać na nim tłuste ślady po paluchach. Zdecydowanie lepiej radzi sobie o wiele droższe szkło szafirowe.

Poza tym ASUS ZenWatch dobrze radzi sobie z odwzorowaniem kolorów oraz czytelnością prezentowanego tekstu. Gorzej jest natomiast z jasnością wyświetlacza. Regulacja jest kiepska, nie ma funkcji autodopasowania do natężenia oświetlenia zewnętrznego, a czytelność w słoneczne dni jest tragiczna.

Jak to bywa w smartwatchach z Android Wear (nakładka Zen UI), bez zaskoczenia znajdziesz tu czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 400 o zegarze wysterowanym na 1.2 GHz, wspierany 512 MB pamięci operacyjnej. Pamięć wewnętrzna to klasyczne 4 GB. Sprzęt komunikuje się ze smartfonem za pomocą modułu Bluetooth 4.0.
W ZenWatchu producent upchnął pulsometr, akcelerometr i żyroskop. Poza tym pokusił się również o mikrofon. Z poziomu smartwatcha możesz dyktować notatki głosowe oraz poruszać się po interfejsie zegarka, ale już funkcja prowadzenia rozmów jest niedostępna.

Zastosowany akumulator ma pojemność 380 mAh i wystarcza na około 2 dni pracy na pojedynczym cyklu ładowania. Pełne ładowanie trwa około 2 godzin. ASUS ZenWatch wspiera normę IP65, a to oznacza, że jeśli na przykład zwykły deszcz nie jest mu straszny, to prysznic może okazać się zgubny w skutkach (również dla skórzanego paska).


ASUS ZenWatch
ASUS ZenWatch

ASUS ZenWatch – funkcjonalność

Procesor, system i pamięć dobrze ze sobą współgrają. Na ogół ZenWatch nie ma problemów z płynnym działaniem, jednak czasem zdarzają się zwieszki i przycinki, szczególnie przy wybudzaniu ekranu.

ASUS dosyć nowatorsko podszedł do kwestii pulsometru. Pomiary można wykonać, przykładając dwa palce do ramki koperty, a sam moduł jest niedokładny, przez co wynik może służyć jedynie orientacyjnie. Poza tym miernik pulsu nie współgra z innymi aplikacjami niż dedykowana Wellness.

Krokomierz w ZenWatchu spisuje się naprawdę nieźle. Często sprzęty wearables mają problemy z dokładnością zliczania kroków. W przypadku tego smartwatcha pomiar jest dokładny, a ewentualne odchyły mieszczą się w dopuszczalnej granicy błędu.

Poza tym ASUS ZenWatch oferuje standardowe funkcje, takie jak liczenie kalorii, wyświetlanie powiadomień SMS, notyfikacji z portali społecznościowych, wiadomości e-mail i przychodzących połączeń. Z poziomu zegarka możesz sterować muzyką i migawką aparatu smartfona oraz odpowiadać (również głosowo) na wiadomości.

Przydatne okaże się również sterowanie nawigacją, notatkami (to do list) i aplikacjami sportowymi. Bluetooth nie pozwala natomiast na zbyt duże oddalenie się od smartfona. Po 7 metrach połączenie zostaje zrywane.


ASUS ZenWatch
ASUS ZenWatch

ASUS ZenWatch – design i jakość wykonania

Dla wielu ASUS ZenWatch jest ikoną designu. Koperta wykonana jest ze stali nierdzewnej. Dzięki lekkiemu wygięciu dobrze leży na nadgarstku, a sam ZenWatch pasuje zarówno do męskiej, jak i kobiecej ręki.

Sama koperta jest dosyć gruba (9,4 mm) i składa się z dwóch zewnętrznych warstw wykończonych w chromie oraz środkowej, brązowej. Takie rozwiązanie sprawia, że zegarek idealnie współgra z dedykowanym, skórzanym paskiem.

Wspomniany pasek wykonany jest z najprawdziwszej jasnej skóry. Przeszywany jest grubymi szwami, które nadają mu elegancji, jednak żeby nie było tak kolorowo, ten piękny pasek ma również spory minus- po pewnym czasie zaczyna się przecierać, no ale takie są uroki skóry. Klamra również wykonana jest ze stali nierdzewnej i świetnie komponuje się z kopertą, a całość zdecydowanie ma swój klasyczno-nowoczesny urok.


ASUS ZenWatch
ASUS ZenWatch

ASUS ZenWatch – na skróty

 • 1,64-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 320 x 320 pikseli o zagęszczeniu na poziomie 278 ppi, chronionym szkłem Gorilla Glass 3;

 • System Android Wear z nakładką Zen UI;

 • Czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 400 1.2 GHz;

 • 512 MB pamięci operacyjnej RAM;

 • 4 GB pamięci wewnętrznej ROM;

 • 380 mAh akumulator (około 2 dni pracy);

 • Bluetooth 4.0, pulsometr, akcelerometr, żyroskop i mikrofon;

 • Norma IP65;

 • Wymiary: 51 x 39,9 x 9,4 mm i 75 g wagi.

 • Cena: w chwili pisania od 549 złotych.


 

ASUS ZenWatch – plusy

 • Świetny design;

 • Wysoka jakość wykonania;

 • Wymienialny pasek;

 • Dobry wyświetlacz;

 • Odpowiednio zoptymalizowany system;

 • Adekwatna cena.


 

ASUS ZenWatch – minusy

 • Brak mikrofonu;

 • Dziwnie działający pulsometr;

 • brak czujnika natężenia oświetlenia;

 • gruba koperta.Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *