Casio Smart Outdoor WSD-F10- udany smartwatch typu rugged

Casio

Na targach CES 2016, które odbyły się w Las Vegas, Casio zaprezentowało swój pierwszy smart zegarek- Casio Smart Outdoor (WSD-F10). Firma postawiła na pancerne wykonanie, survivalowe zacięcie i możliwość pracy w trybie zwykłego zegarka, którego czas pracy wynosić będzie nawet 30 dni. Smartwatch przeznaczony jest dla ludzi zdobywających górskie szczyty, obcujących z surową naturą z dala od cywilizacji i tych, którzy uprawiają różnego rodzaju survivalowe sporty. Z pewnością docenią go wędkarze oraz rowerzyści. Czy ten pancerny czołg zdobędzie serca konsumentów?

Specyfikacja

WSD-F10 został wyposażony w 1,32-calowy wyświetlacz klasy TFT LCD o rozdzielczości 320 x 300 pikseli oraz drugi wyświetlacz monochromatyczny. Przestrzeń na dole została spłaszczona tak zwanym „flat tire”, pod którym znajdują się różnego rodzaju sensory. W urządzeniu upchnięto moduły GPS, czujnik ciśnienia, kompas, wysokościomierz i akcelerometr. Smartwatch będzie mógł być sparowany ze smartfonami obsługującymi Androida 4.3+ lub iOS 8.2+, sam zegarek zarządzany będzie systemem Android Wear. Do łączności ze smartfonami wykorzystywać będzie moduł Bluetooth 4.1 low energy oraz Wi-Fi.

Całość upakowana została w obudowę typu rugged (pancerną;wzmocnioną) o sporych wymiarach i wadze. Na nadgarstku będziemy musieli taszczyć całe 93 gramy. Taki ciężar możemy jednak wybaczyć, ponieważ zegarek spełnia wojskową normę MSL-STD 810. Oznacza to, że sprzęt jest całkowicie pyłoodporny, odporny na upadki, wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne oraz może być zanurzony na głębokość do 50 metrów. Nawet najwyższe normy IP przy certyfikatach wojskowych wyglądają niezwykle blado.

Casio WSD-F10 Casio moment setter
Casio WSD-F10 app

Specyfikacja wygląda obiecująco. Jednak czy pancerny smartwatch od Casio będzie użyteczny, a przede wszystkim funkcjonalny? Zobaczmy, co w trawie piszczy.
Funkcjonalność

Sprzęt oferuje nam dwa tryby pracy- smartwatcha oraz typowego czasomierza. Jako smartwatch, WSD-F10 zaoferuje nam wiele ciekawych „narzędzi”, bo tak nazywa to producent, które będą mogły uratować nam cztery litery. Poza zmianą cyferblatu, użytkownik będzie mógł dosyć sprawnie przełączać się między kolejnymi ekranami w celu sprawdzenia kierunku marszu, ciśnienia atmosferycznego, aktualnej wysokości, na której się znajduje, przebyty dystans oraz resztę trasy, godzinę wschodu i zachodu słońca. Można by rzec, że zegarek będzie małym centrum orientacji w terenie. Do tego będziemy mogli zainstalować aplikacje na Android Wear, takie jak RunKeeper, ViewRanger etc.

W przypadku, gdy ustawimy tryb zwykłego czasomierza, urządzenie zablokuje swoje smart funkcje. Na wyświetlaczu monochromatycznym będziemy mogli sprawdzić jedynie czas i datę. Jednak w kryzysowych wypadkach takie informacje mogą okazać się niezwykle przydatne. Poza tym, w trybie wyświetlania monochromatycznego, sprzęt od Casio będzie w stanie przepracować około miesiąca.

ładowanie Casio WSD-F10
ładowanie Casio WSD-F10

Czas działania

Jak przystało na pancerny sprzęt używany głównie w terenie, smartwatch przy zachowaniu maksymalnej funkcjonalności będzie w stanie wytrzymać około 24h na jednym cyklu ładowania. Jeżeli żywot akumulatora dobiega końca, będziemy mogli przełączyć się na tryb zwykłego czasomierza, który jak wspomniałem wyżej, będzie w stanie funkcjonować nawet do 30 dni.

Warto?

Należy zacząć od ceny, która może wystraszyć i odstraszyć. 500 dolarów- tyle krzyknął sobie producent, który zamierza wprowadzić produkt na rynek już w kwietniu. 500 dolarów to w przeliczeniu około 1900 złotych. Prawie 2 tysiące za pancerny smart-zegarek? Dużo za dużo. Oczywiście urządzenie oferuje wiele przydatnych funkcji i założę się, że uratuje tyłek niejednemu zgubionemu w głuszy turyście, a swoją wytrzymałością budzi niemy zachwyt, jednak cena, zwłaszcza w Polskich realiach jest po prostu zaporowa.

Oto oficjalny materiał wideo od Casio:


Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *