Sony SmartWatch 3 (SWR 50)- jeden z lepszych zegarków z Android Wear

Na targach IFA w Berlinie- Sony zaprezentowało trzecią generację swojego SmartWatcha. Zegarek przeznaczony jest do codziennego użytku, jak i wszelkiego rodzaju sportów (ze względu na sylikonową opaskę i normę IP68- głównie wodnych). Sprzęt jest jednym z niewielu urządzeń, które w pełni korzysta z dobrodziejstw systemu Android Wear posiłkując sie modułem GPS i NFC. Jak wygląda podejście nr 3 do wearables w wykonaniu Japończyków?


Sony SmartWatch 3
Sony SmartWatch 3

Specyfikacja Sony SmartWatch 3 (SWR50)

Treść wyświetlana jest na 1,8-calowym, transfleksyjnym ekranie klasy TFT LCD o rozdzielczości 320 x 320 pikseli. Ilość upchniętych pikseli w jednym calu wynosi 283 ppi. Wynik jest okej. Smartwatch odznacza się dobrą jasnością i odpowiednią czytelnością nawet w ostrym słońcu, a jest to zasługa wspomnianego transfleksyjnego ekranu. Sporym minusem jest natomiast odwzorowanie kolorów oraz kąty widzenia, które są tragiczne. Oczywiście, na zegarek patrzymy najczęściej pod kątem +/- 90 stopni, jednak nawet najmniejsze odchylenia dają o sobie znać, a kolory po prostu szczypią w oczy.

Mózgiem operacji i zdecydowanie solidnym punktem specyfikacji jest procesor. Sony zdecydowało się na Czterordzeniowego Qualcomma Snapdragon 400 o zegarze na poziomie 1.2 GHz, który wspierany jest 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Pamięć wewnętrzna (jak w większości zegarków z Android Wear) wynosi 4 GB. Nie ma się tutaj do czego przyczepić, ponieważ CPU oraz jego najbliższe otoczenie zapewniają płynną pracę SWR 50. SmartWatch gen 3 sparujemy ze smartfonami z systemem Android 4.3+ oraz iOS 8.0+.
W bebechach SmartWatch’a 3 od Sonego znajdziemy akcelerometr, kompas, żyroskop oraz rarytas- moduł GPS. Niestety, wielu konsumentów w tym miejscu rzewnie zapłacze- nie uświadczymy pulsometru. Co z łącznością, zapytacie? Ano, Sony SmartWatch 3 będzie mógł komunikować się ze smartfonem (i nie tylko) za pomocą klasycznego modułu Bluetooth 4.0, Wi-Fi, nadmienionego modułu GPS oraz … <wait for it> modułu NFC. Moduł ten charakteryzuje się szybszą wymianą danych, niż Bluetooth oraz pobiera znacznie mniej energii. Poza tym dzięki NFC możemy sczytywać kody oraz klucze wyposażone w tę technologię, w tym płacić zbliżeniowo (zbliżając nasz designerski smartwatch do terminalu). No dobrze, poza tymi wszystkimi bogactwami, SWR50 ma również port USB typu B, a to oznacza, że możemy go podpiąć do komputera.

Opaski Sony SmartWatch 3
Opaski Sony SmartWatch 3

Bateria i ładowanie SWR 50

Jak długo pociągniesz panie inteligentny-zegarek? 420 mAh robi swoje. Sprzęt spokojnie wytrzymuje dwie doby użytkowania, a czas ładowania od 10-30% do 100% wynosi zaledwie 30 minut. Świetny wynik, nawet „najlepszy smartwatch na rynku” nie może się równać pod tym względem z SWR 50 (ładuje się 2,5h). Poza tym nie musimy targać ze sobą żadnych stacji dokujących, specjalnych kabelków, zasilaczy i innych tego typu rzeczy. Wystarczy zwykłe USB typu B i naładujemy swój sprzęt wszędzie.

Ładowanie Sony SmartWatch 3
Ładowanie Sony SmartWatch 3

Komfort użytkowania SWR 50

Tak, jak w każdym zegarku z Android Wear, Google niemalże zmusza nas do interakcji ze sprzętem za pomocą głosu. Po pierwsze- nie zawsze możemy lub zwyczajnie nie w każdej sytuacji wypada paplać do nieożywionej natury. Po drugie- funkcja ta nie wspiera w pełni naszego języka, chociaż w obecnych czasach nie stanowi to już większej bariery. Poza tym dyktowanie tekstu (SMS lub inne wiadomości) może odbywać się w całości po polsku.

Sony Smartwatch 3 pozwala nam na wykonywanie zdjęć z poziomu zegarka, co często zdaje swój egzamin i usprawnia cały proces. Poza tym możemy sterować muzyką puszczaną ze smartfona, korzystać z nawigacji i map od Google’a (co w przypadku pieszego i rowerowego odkrywania nowych miejsc spisuje się rewelacyjnie). Również krokomierz w SWR 50 zasługuje na pochwałę. Jest bardzo precyzyjny i przemyślany. Włącza się, kiedy zaczniemy biegać, nie nalicza błędnie kroków i generalnie nie wariuje, z resztą większość sensorów oraz systemowych aplikacji działa w sposób wzorowy. Sony odwaliło tutaj kawał dobrej roboty.

Sony SmartWatch 3
Sony SmartWatch 3

Aplikacja Lifelog- Cóż to za ustrojstwo?

Jest to apka badająca naszą dzienną aktywność. Monitoruje, jak długo oglądaliśmy film, ile zrobiliśmy zdjęć, jak długo słuchaliśmy muzyki, ile tekstu przeczytaliśmy, jak długo biegaliśmy, spaliśmy, wykonaliśmy kroków, ile kalorii spaliliśmy, ile dostaliśmy i wykonaliśmy połączeń, wiadomości SMS i tak dalej i tak dalej i tak dalej. Słowem- kompletny log naszego całego dnia. Wszystko przedstawiono na ładnej, czytelnej i minimalistycznej grafice. Bardzo przydatna funkcja, jeżeli zamierzasz zwiększyć swoją produktywność lub nie wiesz, jak zleciał Ci cały dzień.

Aplikacja Lifelog
Aplikacja Lifelog

SWR 50- Jak to się nosi?

Standardowo smartwatch dostępny jest w wersji z czarną, sylikonową opaską, która jest zwyczajnie kiepska. Po pierwsze- materiał nie przepuszcza powietrza, więc łatwo możemy odparzyć sobie skórę na nadgarstku. Po drugie- sylikon zbiera prawie każdy syf, który napotka na swojej drodze, przez co trudno nam będzie utrzymać opaskę w czystości. Po trzecie- sylikonowe opaski mają duży współczynnik tarcia, co powoduje, że nasz SWR 50 nie specjalnie będzie chciał się schować pod mankietem. Jakie są pozytywne aspekty sylikonowych opasek? Woda się ich nie ima, dlatego dobrze sprawdzają się pod prysznicem i podczas uprawiania sportów wodnych. Poza tym, Sony do swojego SWR 50 wypuściło bardzo dużo różnego rodzaju innych opasek, bransolet i pasków. Naprawdę jest w czym wybierać i łatwo możemy dopasować swój zegarek do konkretnego stylu.

Wiele opasek Sony SmartWatch 3
Sony SmartWatch 3 pasuje do każdego stylu

Sony SmartWatch 3 na skróty:

 • 1,8-calowy, transfleksyjny ekran TFT LCD 320 x 320 pikseli, 283 ppi;

 • Czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 400 1.2 GHz;

 • 512 MB pamięci RAM;

 • 4 GB pamięci ROM;

 • Łączność: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS, NFC, USB typu B;

 • Sensory: czujnik światła otoczenia, akcelerometr, żyroskop, kompas;

 • Norma IP 68;

 • Kompatybilność z Androidem 4.3 i wyżej oraz iOS 8.0 i wyżej;

 • 420 mAh akumulator- do 2 dni pracy na jednym cyklu ładowania;

 • Czas ładowania- około 30 minut;

 • Cena: W chwili pisania od 699 złotych.


 

Plusy SWR 50:

 • Żywotność baterii;

 • Duża ilość wymiennych pasków;

 • Wodoszczelność;

 • Jakość wykonania koperty;

 • Moduł GPS oraz NFC;

 • Aplikacja Lifelog;

 • Duża jasność ekranu.

 


 

Minusy SWR 50:

 • Małe kąty widzenia obrazu;

 • Słabe odwzorowanie kolorów;

 • Brak Pulsometru.

Sprawdź również drugie podejście Japończyków- Sony SmartWatch 2Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

One thought on “Sony SmartWatch 3 (SWR 50)- jeden z lepszych zegarków z Android Wear

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *