HTC VIVE- udany sprzęt VR spod skrzydła Valve i HTC

HTC VIVE wearableweb

Tytułowy HTC Vive jest owocem współpracy firmy HTC oraz Valve Co. Urządzenie to jest rozbudowanym systemem wirtualnej rzeczywistości zaprezentowanym podczas Mobile World Congress 2015 w Barcelonie. Headset zaprojektowany jest do pracy z platformą OpenVR od Valve. Firma ogłosiła również współpracę z Open Source Virtual Reality (OSVR). W projekt ten zaangażowane są wielkie firmy takie jak: Razer, Sensics, Ubisoft oraz Vuzix.


Skąd wziął się pomysł na HTC Vive?

Phil Chen- Chief Content Officer firmy HTC wspomina o tym, jak bardzo urzekł go temat wirtualnej rzeczywistości. Zaproponował on w 2012 roku współpracę firmie Oculus VR, jednak jego propozycja została odrzucona. Niedługo potem, całkiem przypadkowo, drogi Phila skrzyżowały się z drogami Valve i równie przypadkowo pojawił się pomysł stworzenia nowej platformy VR.


Czym różni się HTC Vive od innych okularów VR?

HTC wypuściło dwie wersje deweloperskie swoich urządzeń Vive (DK1) oraz Vive Pre (DK2). Pierwszy z wymienionych headsetów pojawił się 1 Marca 2015 roku. Podobnie jak Oculus Rift okulary te potrzebują do poprawnej pracy połączenia z jednostką centralną, a nie jak to bywa np. w Samsung Gear VR czy Google Cardboard– posiadania smartfona.

HTC VIVE wearableweb1
HTC Vive

Do dokładnego śledzenia pozycji użytkownika urządzenie zostało wyposażone w system Lighthouse Positional Tracking. Tak jest, to właśnie dzięki niemu headset odznacza się swoim oryginalnym wyglądem, tak bardzo odmiennym od „płaskiego” Oculusa Rift. Trochę więcej informacji na temat systemu pozycjonowania użytkownika możesz wyciągnąć z poniższego wideo. W wywiadzie na pytania odpowiada Alan Yates z Valve Co.


HTC Vive- pierwsza wersja urządzenia

5 czerwca firma rozpoczęła wysyłkę wersji developerskiej DK1. Wyposażona ona została w wyświetlacze (po jednym na oko) o rozdzielczości 2160 x 1200 lub 1080 x 1200 pikseli o odświeżaniu 90 Hz. Dzięki akcelerometrowi, żyroskopowi i systemowi Lighthouse każdy, nawet najmniejszy ruch zostanie przeniesiony do wirtualnego świata.
Ze względu na to, że system doskonale odwzorowuje akcje użytkownika CEO ValveGabe Newell zapowiada, że prezentowane urządzenie jest pierwszym z kategorii VR, które nie powoduje choroby symulatorowej. Platforma VR dla pełni doznań zapewnia wsparcie dla pomieszczeń o powierzchni 15m2.


Headset, na który czekamy?

HTC Vive Pre zapowiedziane zostało 5 stycznia bieżącego roku. Co się zmieniło?

Do drugiej wersji urządzenia dodana została kamera, która umożliwia zobaczenia kształtu obiektów w pomieszczeniu z zainstalowanym systemem.

Opcję tą wspiera oprogramowanie Chaperone, które w skrócie odpowiada za wyświetlanie konturów obiektów znajdujących się obok po dwukrotnym naciśnięciu przycisku znajdującego się na kontrolerze. Opcja sprawdzi się np. gdy w pokoju znajduję się nasz pupil, którego nie chcielibyśmy nieświadomie nadepnąć.

HTC Vive
HTC Vive

Dodatkowo do headsetu zaimplementowano nowe soczewki Fresnel oraz jaśniejszy wyświetlacz. Wszystko to składa się na nowy system- Mura correction. Oprócz tych usprawnień urządzenie zostało poprawione pod względem ergonomii. HDM jest mniejszy, przez co urządzenie jest bardziej kompaktowe. Wyposażone zostało ono również w wymienne piankowe wkładki, które dostajemy w pakiecie w dwóch rozmiarach.

Przyszli użytkownicy nie muszą obawiać się o równoczesne korzystanie ze zwykłych okularów korekcyjnych i HTC Vive Pre, ponieważ system dopasowania urządzenia do twarzy zadbał i o to. Możesz śmiało zakładać headset i nie stracisz zbytnio na komforcie użytkowania.

Jeśli chodzi o kontrolery, to oprócz lekkich zmian poprawiających ergonomię użytkowania dostajesz mocniejsze baterie Litowo- Polimerowe. Pozwalają one na cztery godziny rozrywki, a nie jak to było w poprzedniej wersji- dwie godziny. Dodatkowo usprawnione zostały sensory Lighthouse, które zajmują mniej miejsca i mogą pracować bezprzewodowo.Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *