Sony Playstation VR – wirtualna rzeczywistość dla konsolowców

Rok 2016 obfitował w najróżniejszej maści systemy wirtualnej rzeczywistości. Od jakiegoś czasu najbardziej prestiżowe firmy prześcigają się i prezentują kolejne – swoje rozwiązania technologiczne. Na rynku krąży już sporo okularów VR, a co jakiś czas znów słyszymy o zapowiedziach kolejnych systemów. Dziś zajmiemy się propozycją od Sony.


Od czego się zaczęło?

Na samym początku naszej podróży przenieśmy się do lat 90-tych, a konkretnie do roku 1997. Był to wspaniały rok w historii IT. Wtedy to zarejestrowano domenę Google.com, Sojourner wylądował na Marsie, a superszybki komputer Deep Blue pokonał w rozgrywce szachowej Garri Kasparowa. Firma Sony nie odstawała zbytnio od konkurencji i też zapisała się na kartach historii. Wypuściła ona na rynek okulary Glasstron. Wykorzystując gogle mogliśmy zagrać w kultową już grę – MechWarriors 2. Pojawiło się kilka konfiguracji tego modelu, a obecnie produkt można uznać za „dziadka” Sony Playstation VR.

Sony-Glasstron-PLM-S700
Sony Glasstron PLM S700

Co było dalej?

Na początku 2014 roku Anton Mikhailov wspomniał o projekcie, nad którym pracował od ponad 3 lat- Project Morpheus. Urządzenie z projektu zostało przedstawione 18 Marca 2014 roku przez szefa studia SonyShuhei Yoshide. 15 Września 2015 roku ogłoszono, że Project Morpheus przyjmuje nazwę Sony Playstation VR. 8 Października 2015 roku Sony nabył za nieujawnioną kwotę belgijski start-up SoftKinetic. Firma ta zajmuje się produkcją systemu precyzyjnego rozpoznawania ruchu obiektów. W skrócie technologia opiera się na wysyłaniu przez kamery SoftKinetic wiązki laserowej, która po odbiciu od obiektu wraca do sensorów. System buduję mapę obiektu i w precyzyjny sposób potrafi określić jego położenie.

sony-playstation-vr-morpheus
Sony Playstation VR – Morpheus

 

Rzućmy okiem na hardware

Sony Playstation VR wyposażony jest w pojedynczy 5.7 calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920×1080. Podzielony ekran dostarcza do oka obraz o rozdzielczości 960×1080. Gogle dają nam zakres widzenia w polu 100 stopni. Odświeżanie stoi na poziomie 120 klatek na sekundę, co jest całkiem dobrym wynikiem. Wszystko by ograniczyć tzw. motion sickness. Ciekawostką jest fakt, że aby taki wynik uzyskać musimy zainstalować dodatkową przystawkę. Według oficjalnych danych opóźnienia mają wynosić około 18 ms.

ps-vr-product-shots-screen-12-ps4-eu-14mar16
Zestaw Sony Playstation VR

 

Gry

Sony wspomina, że będziemy mogli wybierać z około 100 tytułów. Oto kilka propozycji: EVE Valkyrie, która również jest dostępna na platformie Oculus Rift, Crytek’s Robinson: The Journey, Ace Combat 7 czy Gran Turismo Sport.

ps-vr-product-shots-screen-19-ps4-eu-14mar16
Sony Playstation VR i Move

 

Warto nadmienić, że obraz ma być zarówno wyświetlany w naszym headsecie, jak i na telewizorze. Daje nam to nowe możliwości rozrywki. Demo gry nazwanej Monster Escape jest tytułem, który umożliwia grę pięciu osobom. Jedna z nich, mając na głowie gogle jest tytułowym Monsterem, a pozostała czwórka prowadzi normalną rozgrywkę trzymając w dłoni pada. Keep Talking and Nobody Explodes to kolejna ciekawa produkcja. Zadaniem użytkownika VR jest przekazywanie informacji do pozostałych graczy, którzy muszą wykonywać podawane przez niego instrukcje. W ten sposób stabilizujemy bombę. Oczywiście instrukcje są widoczne tylko dla gracza w goglach. Sony wspomina również, że niektóre tytuły będą krótkimi produkcjami, stworzonymi specjalnie pod efekt wow.

ps-vr-product-shots-screen-20-ps4-eu-14mar16
Nowe możliwości rozgrywki

 

Cena

Za zestaw Sony Playstation VR zapłacimy $399. Pojawiła się również oficjalna informacja o cenie na rynku europejskim i jest to €399. Potwierdziło się również to, że cena zestawu będzie w granicach ceny konsoli. Sony zdecydowało się nie umieszczać kamery Playstation 4, gdyż większość użytkowników konsoli posiada ją już w swoim zestawie. Koszt kamery to około 60$. Kwota jaką należy wydać jest znacznie mniejsza od złożenia w pełni funkcjonalnego systemu od HTC lub od Oculusa.Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

One thought on “Sony Playstation VR – wirtualna rzeczywistość dla konsolowców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *