Technologia VR musi być droga? Google uważa inaczej

Google Cardboard fun

Wizja wirtualnego świata dostępnego dla szarego Kowalskiego obecna w kinematografii od wielu lat rozbudza zmysły wielbicieli nowych technologii. Możliwość tę dostarcza nam firma Google wraz ze swoim Google Cardboard, który jest odpowiedzią na Oculus Rift od Oculus VR.

Google Cardboard
Google Cardboard

Od czego się zaczęło?

Pierwowzorem wszelkich okularów VR jest przyrząd optyczny zwany stereoskopem. Dwie fotografie tego samego obiektu były realizowane z różnych punktów, opierając się na zasadach widzenia binokularnego. Osoba patrząca przez urządzenie ma wrażenie trójwymiarowości obiektu. Ze względu na upływ czasu i rozwój technologii pojawiło się znacznie więcej możliwości przechwytywania i prezentacji obrazów. Fotografie zastąpiono małymi wyświetlaczami, gdzie dzięki obróbce można było się cieszyć nie tylko realistycznymi zdjęciami, ale również animacjami czy nawet filmami.
Firma Google po sukcesie Oculus Rift postanowiła również spróbować swoich sił w VR. Twórcami tego urządzenia są David Coz i Damien Henry, a sam projekt ujrzał światło dzienne na konferencji Google I/O 2014. Największą wadą dostępnych do tej pory platform wirtualnej rzeczywistości jest ich odstraszająca cena. Google Cardboard jest urządzeniem, które eliminuje tę niedogodność, gdyż możemy je dostać za niecałe 20$, natomiast na rodzimym rynku kartonowe okulary możemy dostać już za około 30 złotych, a nawet zrobić je samemu.

Szablon do złożenia Google Cardboard
Szablon do złożenia Google Cardboard

Czego możemy się spodziewać?

Google Cardboard to urządzenie stworzone, jak sama nazwa wskazuje z kartonu. Na stronie producenta możemy zamówić zarówno gotowy produkt, jak, również szablon do samodzielnego wykonania. Na rynku jest sporo firm, które współpracują z Google, oferując swoje propozycje okularów VR. Mamy więc spory wachlarz wyboru.Pierwotna wersja urządzenia, czyli Cardboard V1, składa się z: kartonowej obudowy, dwóch soczewek o ogniskowej 45 mm, magnesu neodymowego i ferrytowego pełniącego rolę przycisku, rzepów podtrzymujących oraz programowalnego tagu NFC, dzięki któremu możemy uruchamiać konkretne aplikacje po włożeniu telefonu do Cardboard. Najnowsza wersja okularów wyposażona została w przycisk, który współpracuje ze wszystkimi modelami telefonów (a przynajmniej tak twierdzi producent) oraz daje nam możliwość wykorzystania telefonów do 6 cali (we wcześniejszej wersji było to maksymalnie 5,7 cala).

Umieszczanie smartfona w Google Cardboard
Umieszczanie smartfona w Google Cardboard

Mam już moje Cardboard. Co teraz?

Po odpowiednim złożeniu urządzenia (wg dostępnej instrukcji) wystarczy jedynie zainstalować odpowiednie aplikacje na naszym smartfonie i umieścić go w specjalnej kieszonce. Obecnie aplikacje są dostępne w usłudze Google Play. Do wyboru mamy sporo płatnych, jak również darmowych programów kompatybilnych z Google Cardboard. Jednymi z najbardziej znanych są: Aparat Cardboard, dzięki któremu możemy samemu tworzyć trójwymiarowe fotografie, oraz dostosowana aplikacja YouTube, która daje nam możliwość przeniesienia się np. na koncert swojego ulubionego wykonawcy.Na serwisie YouTube pojawia się coraz więcej filmów sferycznych, których oglądanie w okularach VR daje mnóstwo nowych doznań. Rozwijany przez Google program Jump oferuje specjalne zestawy kamer dedykowanych do wykonywania filmów sferycznych w wysokiej rozdzielczości 4k. Oficjalnym partnerem akcji jest firma GoPro, która słynie z najlepszych na rynku kamer wytrzymujących ekstremalne warunki. Przeznaczone do tego celu GoPro Odyssey zawiera 16 kamer Hero4 (umożliwiających nagrywanie w 3D) oraz jest zsynchronizowane z oprogramowaniem Jump.
Podsumowanie

Założeniem projektu jest przedstawienie nowych możliwości wirtualnej rzeczywistości i zainteresowanie nią szerszej grupy konsumentów. Tani system do VR należy jednak traktować z przymrużeniem oka- jako ciekawostkę. Perspektywy związane z wykorzystaniem tego typu urządzeń do pracy i rozrywki są ogromnie kuszące. Wyobraźmy sobie, o ile prostsza może stać się praca projektanta, który efekt swojej pracy może zobaczyć tak, jakby znajdował się tuż obok, a wideorozmowa przyjmuje nowy, trzeci wymiar.

Składanie Google Cardboard
Składanie Google Cardboard

Oczywiście wizja VR niesie ze sobą również szereg wątpliwości. Czy przeniesienie się w głąb wirtualnej rzeczywistości 3D nie stanie się jeszcze dalszą ucieczką od codzienności? Czas pokaże, jednak obecnie nie musimy się o to martwić, ponieważ technologia VR na polskim rynku jest praktycznie nieznana, a na jej debiut w naszym kraju musimy jeszcze trochę poczekać. Mimo wszystko, Google Cardboard jest znakomitą alternatywą dla drogich systemów kreowania wirtualnego świata, dzięki której bycie online nabiera nowego znaczenia.

Oficjalne demo:


Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *