Ear-o-Ring, czyli o tym jak technologia spotyka sztukę

Gadżety wearable monitorujące stan aktywności fizycznej są coraz bardziej popularne i chętnie wykorzystywane na co dzień. Na ogół urządzenia te przybierają formę opaski na rękę czy dodatkowego modułu umieszczanego w częściach garderoby. Propozycja Ashlyn Bird oraz Ravindera Singha to stylowy kolczyk, którego zadaniem jest dostarczanie takich informacji jak tętno, spalone kalorie czy stan aktywności fizycznej w jakim obecnie się znajdujemy.


Rynek elektroniki ubieranej rozwija się w ekspresowym tempie. Rozwiązania te skupiają się głównie wokół smart gadżetów w formie bransolety czy zegarka. Pomysłodawcy projektu uważają, że wachlarz możliwości jest zbyt mały i aby ludzie chętnie korzystali z tego rodzaju propozycji elektronika musi być sprytnie ukryta w przedmiotach, które towarzyszą nam na co dzień.

Ear-O-Smart podstawowe modele

Przejdźmy do konkretów

Urządzenie w stanie surowym, tzn. bez obudowy w formie kolczyka, ma średnice 16 mm i składa się z trzech oddzielnych modułów. Jeden odpowiedzialny jest za zasilanie i zawiera w sobie baterie zegarkową, na drugim znajdziemy układ komunikacji z telefonem wraz z anteną, trzeci natomiast zawiera sensory i mikroprocesor przetwarzający informację.

Elektronika i wspomniane trzy moduły

Ciekawostką, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że urządzenie możemy zamówić w wersji DIY. Dokładniej rzecz ujmując zakupić gotową elektronikę i ubrać ją wedle uznania. Jest to świetna wiadomość dla jubilerów, którzy będą mogli swój talent wyposażyć w dodatkowy atut. Jest to prawdopodobnie pierwszy projekt, który wychodzi z taką inicjatywą.

Nadal trwają prace nad optymalizacją energooszczędności. Obecnie urządzenie jest w stanie pracować około 8 godzin. Jak większość smartwatchy, taki i Ear-o-Smart do pomiaru tętna wykorzystuje technologie PPM (Photoplethysmograph). Zasada działania polega na oświetleniu skóry i pomiarze zmian w absorpcji światła. Jak twierdzą pomysłodawcy pomiar jest dokładniejszy niż w przypadku informacji zbieranych z nadgarstka. Za łączność z urządzeniem odpowiada moduł Bluetooth 4.0, który połączy się z telefonami z systemami operacyjnymi iOS oraz Android.

Funkcjonalność

Dodatkowe aplikacje

Powstała specjalna aplikacja treningowa obsługująca moduł Ear-o-Smart. Za jej pomocą będziemy mogli obejrzeć sposób wykonywania odpowiedniego ćwiczenia, monitorować nasz puls, kontrolować ilość ćwiczeń i serii oraz porównywać statystyki. Na podstawie wyników będziemy mogli sprawdzać nasze postępy aby optymalnie podnosić poprzeczkę. Aplikacja powstała pod czujnym okiem Danielle Chevalier – trenerki fitness, prowadzącej kanał AXFIT.com.

Aplikacja treningowa

 

Podsumowanie

Zasięg produktu jest mniejszy niż w przypadku smartbandów, gdyż urządzenie skierowane jest przede wszystkim dla kobiet. Niemniej jednak inteligentna biżuteria może odnieść ogromny sukces i zrewolucjonizować rynek wearable. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość kupna kitu DIY w cenie 150 $. Jeden z aspektów rozwojów elektroniki ubieranej dotyczy designu. Ear-o-Smart jest krokiem do ocieplenia chłodnych do tej pory podejścia do smart odzieży.

Udostępnij:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Reddit0Share on Tumblr0Digg thisShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *