FOVE to pierwszy headset wirtualnej rzeczywistości wykorzystujący technologię śledzenia ruchu gałek ocznych – eye tracking. Zastosowanie tej technologii niesie za sobą niesamowite możliwości, które uatrakcyjnią korzystanie z VR.

Kto i kiedy?

Pierwszy raz oficjalnie o urządzeniu mogliśmy usłyszeć 9 września 2014 roku na konferencji Tech Crunch Disrupt w San Francisco. Za projekt odpowiedzialni są Yuka Kojima oraz Lochlainn Wilson. 19 maja 2015 roku firma zdecydowała rozpocząć kampanie na Kickstarterze i już w cztery dni od jej rozpoczęcia osiągnęła swój cel, czyli 250 000$. Udział w kampanii pozwolił firmie na zebranie kwoty 480 650$.

Technologia

FOVE jako pierwszy headset wirtualnej rzeczywistości korzysta z eye trackingu, który zajmuje się analizą ruchu gałek ocznych. Do tej pory wykorzystywano kilka metod pozwalających stwierdzić o położeniu źrenicy. Należą do nich elektrookularografia, czyli badanie różnicy potencjałów elektrycznych między dwiema stronami gałki ocznej oraz metoda fotoelektryczna polegająca na pomiarze zmiany intensywności światła odbitego od rogówki podczas ruchu gałki ocznej. FOVE wykorzystuje nieinwazyjną metodę korzystającą ze światła podczerwonego. Mamy więc do czynienia z headsetem trzeciej generacji, który umożliwia nam pełną interakcję i zagłębienie się w wirtualnej rzeczywistości.

Specyfikacja

Gogle wirtualnej rzeczywistości są bardzo dobrze wykonane. Swoim oryginalnym designem dorównują Sony Playstation VR. W ważących 400g okularach VR znajdziemy 5,7 calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości WQHD 2560×1440 o zagęszczeniu pikseli na poziomie 506ppi. Ekran umożliwia 100 stopniowe pole widzenia, a częstotliwość odświeżania to od 60Hz do 90Hz. Jeśli chodzi o system eye tracking to urządzenie wyposażone jest w dwa sensory IR o dokładności śledzenia <0,2 stopni. Odświeżanie systemu to 120 fps. Sprzęt posiada złącze USB 3.0, DisplayPort oraz 3,5mm złącze audio.

FOVE VR to headset, który gdy pojawi się na rynku może stać się konkurentem takich rozwiązań jak Sony Playstation VR, HTC Vive czy Oculus Rift. Dzięki zastosowaniu technologii śledzenia ruchu gałek ocznych FOVE pojawi się obok takich firm jak Tobi Tech, SMI czy Eyefluence, które pracują nad adaptacją eyetrackingu do gogli wirtualnej rzeczywistości.

Projekt FOVE nie jest skierowany tylko dla graczy komputerowych poszukujących nowych doznań. Przykładem może być system Eyeplaythepiano. Prace przebiegają we współpracy z University of Tsukuba, który zajmuje się kształceniem osób upośledzonych ruchowo. Urządzenie sprzężone ze zautomatyzowanym instrumentem umożliwia użytkownikowi poprzez rozpoznanie ruchu gałek ocznych zagranie na nim. Celem kampanii jest utworzenie sprawnego systemu, który ma dostać się do wielu szkół dla osób niepełnosprawnych (około 135 placówek). Obecnie trwa pozyskiwanie funduszy w serwisie crowd-fundingowym JapanGiving.

Urządzenie można będzie nabyć w dwóch wersjach kolorystycznych: białym i czarnym. W zestawie otrzymujemy okulary FOVE VR, zestaw niezbędnych kabli i instrukcję obsługi. Urządzenie miało pojawić się na rynku w maju bieżącego roku, lecz ze względu na opóźnienia w produkcji datę wypuszczenia sprzętu przesunięto na jesień.

Dodaj komentarz